Relacje dwóch zakochanych osób potrafią być skomplikowane, a podjęcie decyzji: zostać czy odejść, jest jednym z najtrudniejszych wyborów, jakie nam się w życiu przydarzają. Ważne jest, aby zrozumieć, że istnieje wiele różnych rodzajów miłości i nie wszystkie z nich przyczyniają się do rozwoju zdrowego, zrównoważonego związku, a zatem i dobrej jakości życia. Istnieją pewne rodzaje miłości, o które nie warto walczyć, bo są toksyczne.

Tak, miłość jest cierpliwa i życzliwa, ale czasami bywa również kontrolująca i okrutna. Miłość może okazać się kapryśna, niebezpieczna, rozczarowująca. Koncepcja, że ​​jedyny „prawdziwy” rodzaj miłości to stałe, proste i namiętne uczucie, jest w najlepszym razie nieporozumieniem. Można kochać i krzywdzić, niestety. Nie zawsze dzieje się to świadomie (nieświadoma może być zarówno ofiara, jak i sprawca). Warto nauczyć się rozpoznawać trudności w swoim związku i rozróżniać te, które możesz naprawić, te, z którymi nic nie da się zrobić i te, które jesteś gotowa zaakceptować. Tylko wtedy możesz podjąć świadomą decyzję o tym, co jest dla ciebie najlepsze.


Pamiętaj, niezależnie od tego, jak bardzo nieszczęśliwa czujesz się w związku, twój strach przed rozstaniem jest zrozumiały i nie ma się czego wstydzić. Bez względu na to, jak źle zostałaś potraktowana, rozpad związku bardzo boli. Bez względu na to, jak monotonny i mało inspirujący był twój związek, partner będzie ci się wydawał niezastąpiony. Nadal będziesz za nimi tęsknić, jeszcze długo po odejściu. Ta żałoba po miłości jest nieunikniona.

Nie znaczy to jednak, że musisz się jej trzymać, że jest warta całego tego poświęcenia, że ​​warta jest załamania emocjonalnego, cierpienia. Zwłaszcza, gdy od dawna czujesz, że uczucie i lojalność ustąpiły miejsca zazdrości i nieufności. Że namiętność zostaje zastąpiona przewidywalnością i rutyną. Kiedy miłość bardziej polega na trwaniu obok niż uszczęśliwianiu siebie nawzajem, nadszedł czas, aby iść dalej.

Co możemy w związku naprawić:

  • nasze własne reakcje na niedoskonałość partnera
  • jakość komunikacji
  • jakość i ilość spędzanego wspólnie czasu

Czego nie można naprawić, ale można zaakceptować:

  • różnice w zainteresowaniach i wyznawanych poglądach
  • cechy charakteru partnera, drobne niedoskonałości
  • inne, niż nasza, pasje i zainteresowania

Czego nie wolno w związku akceptować:

  • kłamstwa, zdrady
  • przemocy
  • niekontrolowania emocji, które krzywdzą fizycznie i emocjonalnie