Wydaje się, że nie można bardziej skrzywdzić drugiego człowieka, dokonać większego zamachu na miłość i związek. Oddać komuś serce, sprawić, by uwierzył w nasze szczere uczucie, a potem zdeptać jego zaufanie, odrzeć z nadziei, pozbawić złudzeń. Zranić do żywego, może na długie lata. Czy zdradę można wybaczyć?

Tak, bo przyniesie to więcej korzyści tobie, niż osobie zdradzającej. Gniew, który odczuwamy po odkryciu niewierności, jest jak trucizna, która w nas żyje. Przebaczenie to antidotum i jedyny sposób, by pójść dalej, rozwijać się i być szczęśliwym. Wybaczyć można jednak dopiero wtedy, gdy się rozumie, co to przebaczenie oznacza i jak je osiągnąć.

Co oznacza przebaczenie (a czego nie)
Wybaczenie jest obietnicą, że zapomnisz o zdradzie. Nie wymaga tolerowania lub usprawiedliwiania oszustwa, albo pozostawania w związku „na siłę”. W wybaczaniu liczą się twoje uczucia, te wobec partnera i te wobec samej siebie. Przebaczanie jest dla ciebie, nie dla niego. Można je porównać do podróży, w którą musisz się wybrać, gdy zostałaś zraniona w tak upokarzający sposób. Tu chodzi jedynie o twoje zdrowie psychiczne. Podarować sobie wybaczenie, to uwolnić się od obciążających, złych emocji.

3 powody, dla których przebaczanie może pomóc ci poczuć się lepiej

1. Jest to krok w kierunku odzyskania zaufania

Aby odbudować związek po niewierności lub mieć szansę na szczęśliwą przyszłą relację, musisz nauczyć się na nowo ufać. To może być długi proces, z którym nie każdy potrafi sobie poradzić. Kłamstwo niszczy zaufanie definitywnie. Ale ludzie, którzy nie potrafią wybaczyć, niosą w sobie urazę i wieczny lęk przez całe życie, niezależnie od tego, ile czasu minęło od zdrady. I to zdecydowanie obniża ich szansę na odnalezienie spokoju i szczęścia.

2. Brak umiejętności wybaczania jest psychicznie wyczerpujący

Porzucenie urazy daje przestrzeń do myślenia i odczuwania bardziej pozytywnych rzeczy. Na samym początku może być ci trudno dotrzeć do punktu, w którym twoje myśli są wolne od zdrady i twojego cierpienia, ale ten wysiłek jest warty świeczki. Warto próbować zmusić się, by wypełnić głowę czymś innym, wartościowym. Budowanie lepszego życia ułatwia wybaczanie. Nie blokuj emocji.

3. Przebaczenie jest zdrowe

Uczucia złości i goryczy wpływają na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Przebaczenie uwalnia je to i sprawia, że masz:

Mniej niepokoju, stresu i wrogości
Niższe ciśnienie krwi
Mniej objawów depresji
Silniejszy układ odpornościowy
Lepszą kondycję serca
Wyższą samoocenę.

Droga do przebaczenia nie jest łatwa. Musisz zacząć od następujących pytań, które powinnaś sobie zadać:

Czy też twój partner przejął całkowitą odpowiedzialność za zachowanie, czy też usprawiedliwiał się i obwiniał ciebie?
Czy zerwał wszelki kontakt z osobą, z którą cię zdradził?
Czy zrobił ze swojego życia otwartą księgę, czy nadal coś ukrywa?
Czy otwarcie odpowiadał na wszystkie pytania związane z tym romansem, czy też odmawia udzielenia jakichkolwiek informacji ?
Czy był to pierwszy przypadek niewierności, czy też ta historia się powtarza?
Czy partner cię wspiera? Czy chce pracować nad związkiem?
Czy zachorowałaś (psychicznie lub fizycznie) z powodu niewierności partnera?
Czy z tego romansu urodziło się dziecko?

Przebaczenie pomoże ułożyć emocje między wami. Jednak w zależności od odpowiedzi na te pytania powinnaś zostać realistką i być przygotowaną na to, że odzyskanie zaufania zajmie dużo czasu.