Tegoroczne Boże Narodzenie ponownie nie będzie typowe. Obawa o zdrowie bliskich znacząco wpłynie na przebieg świąt. Jak mimo trudnego okresu zadbać o siebie i relacje z rodziną i przyjaciółmi wyjaśnia Joanna Gutral, psycholożka i psychoterapeutka z Uniwersytetu SWPS.

Pomyśl o tym, w jaki sposób składa się w Twoim rodzinnym domu lub otoczeniu życzenia z okazji świąt i uroczystości… Mniej więcej brzmi tak: zdrowia, szczęścia, pomyślności… Możemy życzyć sobie tego co piękne, potrzebne, dobre i nam sprzyjające, niemniej świat może okazywać się bardzo różny: raz pełen przyjemnych wydarzeń i bliskości, innym razem pełen straty i trudnych emocji. Do tego nieprzewidywalnego i skomplikowanego algorytmu wydarzeń życiowych dochodzi jeszcze jeden czynnik – pandemia. Co więcej, w wielu przypadkach już rok temu wpłynął on na okres świąteczny, który dla wielu z nas był tym czasem wyciszenia, bliskości i tego co dla nas ważne. W jaki sposób radzić sobie z przeżywaniem zbliżających się świąt w obliczu szybkiego wzrostu zachorowań na COVID-19 i własnych, trudnych uczuć?

Izolacja fizyczna – nie społeczna!

Po pierwsze, nie oszukujmy się. Sytuacja jest daleka od ideału i kolejny raz tegoroczne święta oraz Nowy Rok nie będą przebiegały typowo. Pandemia COVID-19 sprawiła, że wielu z nas zweryfikowało swoje życiowe plany. Sama myśl o zmianie także takich rytuałów, jak sposób obchodzenia świąt, może wywoływać duży stres, dyskomfort oraz obniżać nastrój. Najczęściej pojawiającymi się zaburzeniami są: lęk paniczny, objawy obsesyjno-kompulsywne, problemy związane z bezsennością, problemy trawienne, a także objawy depresyjne i typowe dla stresu pourazowego. Konsekwencje długiej izolacji społecznej były badane także przed pandemią i jasno wskazują, iż wpływa ona negatywnie na zdrowie fizyczne, psychiczne, jakość snu, również znacząco obniża nastrój i negatywnie wpływa na nasz dobrostan. Izolacja społeczna starszych osób niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne ze względu na zwiększone ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, autoimmunologicznych, neurokognitywnych i trudności w zakresie zdrowia psychicznego.