Przysmak, który podbił serca zarówno wegan, jak i wielbicieli mięsa. Hummus w polskiej kuchni rozgościł się na dobre, a powodów, za które go uwielbiamy, są wprost tysiące. Z okazji nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Hummusu przybliżamy jego niezwykłą historię, walory prozdrowotne, sposoby na wykorzystanie w kuchni i… wiele więcej! 

Smak orientu, który pokochali Polacy

Lekki, smarowny i aksamitny hummus zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Doczekał się on nawet własnego święta, Międzynarodowego Dnia Hummusu, który celebrujemy 13 maja. Z tej okazji warto przyjrzeć się nieco bliżej jego ciekawym korzeniom! 

Hummusem dziś możemy delektować się nie tylko podczas wizyty w restauracjach serwujących kuchnię Bliskiego Wschodu, ale również na co dzień. Z łatwością kupimy go w większości lokalnych supermarketów. Nie jest to jednak produkt, który wywodzi się z naszej rodzimej kuchni – pojawił się on w Polsce stosunkowo niedawno, za sprawą popularyzacji kuchni orientalnych. Pochodzenie hummusu do dziś pozostaje kwestią sporną pomiędzy wieloma krajami, jednak oryginalnej, lokalnej wersji tego przysmaku skosztujemy m.in. w Syrii, Egipcie, Tunezji, Jordanii, Libanie i Izraelu. Chociaż pierwsze wzmianki z przepisami na hummus pochodzą z Egiptu i datowane są na XII wiek, jego popularność rozpoczęła się w latach 50. w Izraelu. Chociaż w Polsce hummus pojawił się wraz z kuchnią Bliskiego Wschodu, jego popularyzację przypisuje się weganom i wegetarianom, którzy wykorzystywali go jako dodatek do bezmięsnych dań, gdy na rynku jeszcze nie było tylu roślinnych opcji, co obecnie.

Nazwa hummus wywodzi się z języka arabskiego i oznacza ciecierzycę, stanowiącą bazę tej wyjątkowej pasty. Poza nią, do przygotowania hummusu używa się także tahini, czyli pasty z prażonego sezamu oraz dodatków, takich jak: sól, czosnek, sok z cytryny czy woda. Połączenie tak wartościowych składników sprawia, że hummus to nie tylko niezwykle sycąca, ale i smakowita propozycja pełna wartości odżywczych. 

Fot. Materiały prasowe

Prozdrowotne walory hummusu

Hummus to źródło wielu cennych składników odżywczych. Dzięki wysokiej zawartości ciecierzycy, bogaty jest w roślinne białko, ważne w diecie osób unikających mięsa. W połączeniu z pastą tahini, hummus dostarcza aminokwasu zwanego metionina, który pozytywnie wpływa na przyswajanie białka w naszym organizmie. W hummusie znajdziemy także żelazo i błonnik pokarmowy.

Ponadto, hummus cechuje niski indeks glikemiczny, co czyni go doskonałym dodatkiem do diety osób dbających o linię. Bazująca na strączkach pasta jest także niezwykle sycąca, dlatego włączając ją do codziennego menu, zmniejszamy potrzebę podjadania między posiłkami. 

Hummus w polskiej kuchni 

Hummus w kuchni możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jest on lekki, delikatny, a jednocześnie sycący, dzięki czemu doskonale nadaje się nie tylko jako przekąska, smarowidło do kanapek ale również jako baza do pełnowartościowych posiłków. Jedną z najpopularniejszych form spożywania hummusu jest maczanie w nim świeżego pieczywa czy chrupiących warzyw, jednak sposobów na jego spożywanie istnieje o wiele więcej! Co na ten temat mówi ekspert popularnej marki produkującej hummusy?

Hummus, który podbił polskie serca, można wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Jemy go zarówno na co dzień, jako baza do kanapek, wrapów czy sałatek, ale również chętnie serwujemy go podczas spotkań z bliskimi w formie przystawki. Niezwykłą zaletą hummusu jest jego wielofunkcyjność i smak, który doskonale komponuje się z wieloma dodatkami – mówi Dawid Zielkowski, Marketing Manager Perla Polska.

Co więcej, dziś na sklepowych półkach dostępny jest nie tylko hummus klasyczny. Do wyboru mamy coraz więcej wariantów smakowych, jak hummus z papryką, burakiem czy czosnkiem niedźwiedzim oraz przystrojony aromatycznymi dodatkami, jak czarnuszka, sezam i różne toppingi. Niezwykłe połączenia smakowe, szeroki wybór wariantów hummusu sprawia, że dziś kochają go nie tylko osoby stosujące dietę roślinną, ale także ci, którzy spożywają mięso. 

Przepis na deskę smaku z hummusem

Jednym z atrakcyjnych sposobów na przyrządzenie pysznej przekąski na bazie hummusu jest połączenie go z chrupiącymi warzywami, krakersami, pieczywem i zaserwowanie na ozdobnej desce. Takie połączenie doskonale sprawdzi się na stole podczas spotkania z przyjaciółmi, podczas pikniku czy na grillu. Jak przygotować pełną smaku deskę z hummusem?

Fot. Materiały prasowe

Składniki (na 4-5 porcji):

– 2 opakowania wybranych hummusów od Pełna Dobra,

– 3 duże marchewki,

– 2 papryki czerwone,

– 2 papryki żółte,

– 150 g pomidorków cherry,

– 2 duże ogórki,

– opakowanie krakersów,

– opakowanie paluszków grissini,

– opcjonalnie świeże pieczywo.

Dodatkowo do podania potrzebne będą: 

– 2 miseczki,

– duża deska lub talerz.

Przygotowanie:

1. Wszystkie warzywa dokładnie umyj. Papryki oczyść z gniazd, a ogórki i marchewki obierz.

2. Osuszone warzywa pokrój – marchewkę w słupki, ogórka w plastry, a paprykę w ćwiartki. 

3. Hummus Pełna Dobra umieść w miseczkach lub pozostaw w oryginalnym opakowaniu.

4. Na dużej desce lub talerzu umieść hummusy, pokrojone warzywa, pomidorki cherry oraz słone przekąski. Opcjonalnie dodaj także kilka kawałków świeżego pieczywa.

Hummus stanowi doskonały dodatek do menu zarówno wegan, wegetarian, flexitarian oraz każdego, kto lubi odkrywać nowe smaki. Można powiedzieć, że jest składnikiem, w którym zakochuje się coraz więcej osób, bez względu na kulinarne podziały i preferencje. Nic dziwnego – jest zdrowy, lekki, pyszny i łatwo dostępny. Międzynarodowy Dzień Hummusu to doskonała okazja, aby zaprosić go do swojej kuchni! 

Fot. Materiały prasowe

Perla Polska to wiodący europejski producent hummusu i antipasti z ponad 15-letnim doświadczeniem i lider w swojej branży na rynku polskim. W ofercie posiada pełną gamę smacznych i zdrowych przekąsek, które dostarcza do kilkudziesięciu krajów na świecie. Jako jeden z największych pracodawców w regionie zatrudnia już ponad tysiąc osób.