Nieustannie szukamy zewnętrznych źródeł dobrego samopoczucia, ale zapominamy o tym najprostszym i najbardziej dostępnym – o naszym sposobie myślenia! Pozytywne nastawienie wymaga praktyki i samozaparcia, ale działa jak magiczny talizman. Bo przecież tak naprawdę chodzi o nasze reakcje, o to jak przyjmujemy różne trudne sytuacje, które przytrafiają nam się w życiu.

Jeśli chcesz kreować swoje życie, mieć realny wpływ na to, co się w nim dzieje, zmień swój sposób postrzegania rzeczywistości. Jest kilka wskazówek, które pomogą ci zmienić sposób myślenia.

1. Używaj afirmacji

Pozytywne afirmacje to krótkie, pozytywne stwierdzenia, które możesz regularnie powtarzać sobie lub zostawiać zapisane na karteczkach tam, gdzie najczęściej pada twój wzrok. Powinny być one sformułowane w czasie teraźniejszym. Jeśli są zwięzłe, łatwiej je zapamiętać i powtórzyć. Spróbuj powiedzieć sobie coś na przykład: „Żyję i mam się dobrze” lub „Dzisiaj będzie wspaniały dzień!” Brzmi banalnie, prawda? Zdziwiłabyś się, jak skuteczna może być ta praktyka w tworzeniu pozytywnej energii.

2. Przypomnij sobie, aby odnajdywać radość w małych rzeczach

Możesz na przykład zmienić sobie zdjęcie na ekranie telefonu, aby przywoływało wspomnienie określonego miejsca, nakleić na butelkę z wodą obrazek przypominający o twoim ulubionym hobby, założyć bransoletkę podarowaną ci przez najlepszego przyjaciela, a nawet postawić sobie za cel codzienne przypominanie sobie o czymś, za, co jesteś wdzięczna. Takie małe wyzwalacze budują atmosferę całego snia.

3. Zrób dla kogoś coś miłego

Nie czekaj, aż ktoś spowoduje, że poprawi ci się nastrój. Zamiast tego przejmij kontrolę – pomóż sobie sama. Robienie miłych rzeczy dla innych może podnieść cię na duchu i być tak samo satysfakcjonujące jak świadomość, że ktoś robi coś dla ciebie. Wystarczy drobny, przyjacielski gest.

4. Skoncentruj się na chwili obecnej

Zbyt często pozwalamy, aby negatywne wspomnienia z przeszłości determinowały nasz myślenie o teraźniejszości. Postaraj się pozbyć tego nawyku rozpamiętywania tego, czego już nie możesz zmienić. Skup się na tym, co możesz kontrolować. Pamiętaj, że nic nie dzieje się w przeszłości ani w przyszłości. Rzeczy dzieją się w teraźniejszości. Każda chwila, którą przeżywasz, niezależnie od tego, jak krótka lub pozornie nieistotna, może być pozytywnym doświadczeniem. Jeśli skupisz się na swojej obecnej sytuacji i na tym, co wpływa na ciebie tu i teraz, możesz zdać sobie sprawę z tego, jak nieistotne są niektóre rzeczy, które już się wydarzyły.

5. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Prawdopodobnie słyszałaś, że jesteśmy „wypadkową pięciu osób, którymi się otaczamy”. Pomyśl o osobach, z którymi masz do czynienia każdego dnia. Zadaj sobie pytanie: czy ta osoba mnie wspiera, sprawia, że się rozwijam? A może poniża mnie, żeby poczuć się lepiej? Czasami odpowiedź może być trudniejsza do zaakceptowania, niż myślisz.

Nawet jeśli nie możesz od razu zastosować wszystkich tych wskazówek w praktyce, wypróbuj chociaż jedną lub dwie. Pozytywność ma tendencję do narastania z czasem.