Kiedy szukamy prezentów, chcemy, aby nie tylko ucieszyły obdarowanego w chwili rozpakowywania kolorowej paczki, ale były przydatne, inspirujące i pozostały z nią, z nim na dłużej.

Książki od lat są jednym z częściej wybieranych prezentów pod choinkę. W tym roku, kiedy uważniej niż kiedyś zarządzamy naszymi portfelami, zapewne będą jeszcze popularniejsze. Poza walorem ekonomicznym mówią dużo więcej niż inne przedmioty. Literatura ma moc, by obudzić w nas iskrę ciekawości, poszerza horyzonty oraz sprawia, że stajemy się bardziej otwarci na świat i ludzi.

Dlatego, w kilku kategoriach mamy podpowiedzi, by jak najlepiej dobrać prezenty dla najbliższych nam dorosłych.

Dodatkowy argument za wyborem książki na prezent – dla tych, którzy nie lubią się męczyć – książka jest łatwa do zapakowania.

Prezent dla niego, czyli dla jednego z „naszych” mężczyzn. Nie musi to być partner, ale na przykład przyjaciel, brat…

Książka dla tych, których interesuje historia, ale także polityka to „Wielcy królowie. O władzy absolutnej w starożytnym Egipcie i świecie współczesnym”.

W dobie, gdy demokracje na całym świecie są w niebezpieczeństwie bądź się rozpadają, Kara Cooney szuka w starożytnym Egipcie – pierwszym w historii scentralizowanym mocarstwie – wytłumaczenia, dlaczego społeczeństwa tak ochoczo wspierały reżimy autorytarne. Odwołuje się do pięciu władców, którzy rządzili Egiptem w sposób absolutny, poszukując w starożytności lekcji, którą odrabia współczesność. Systemy, w których jednostka rządzi ogółem, są dobrze znane: od monumentalnej architektury i religijnego zapału z jednej strony po nacjonalizm i kolonizację z drugiej. Autorka zgłębia przeszłość, stawiając w nowym świetle naszą niespokojną teraźniejszość. 

Książka dla tych, którzy czasami bagatelizują swoje zdrowie, powinni zrobić jakieś badania i zacząć zdrowo jeść (a może nawet czasem coś ugotować).

„Dieta faceta. Męskie zdrowie od kuchni” to książka nie tylko o męskich przepisach na potrawy tradycyjnie uznawane za męskie – schabowe i hamburgery. Dzięki dr Hannie Stolińskiej oraz szefowi kuchni Grzegorzowi Zawierusze (zwycięzca MasterChefa 2019) można dowiedzieć się: Jak spowolnić proces starzenia i zachować dobrą kondycję oraz jak przyrządzać tradycyjne potrawy tak, by służyły zdrowiu i zachowały przy tym wszystkie walory smakowe.

Książka dla podróżników i dla tych, którzy lubią prawdziwe historie

„Samotność polarnika. Najwspanialsza historia o przetrwaniu w dziejach wypraw odkrywczych” to prawdziwa, mrożąca krew w żyłach historia… Zagłębiając się w nią, zrozumiesz, czym jest antarktyczny chłód. 17 stycznia 1913 r. sytuacja Douglasa Mawsona, kierownika Australazjatyckiej Ekspedycji Antarktycznej, była nie do pozazdroszczenia – z całego zespołu został tylko on, groziła mu śmierć głodowa, a na dodatek wszystkie psy padły, musiał więc samodzielnie ciągnąć sanie w drodze powrotnej do głównej bazy. Kiedy 8 lutego dowlókł się do bazy, pierwszy z towarzyszy, który go ujrzał, zawołał ze zgrozą: „Wiem, że jesteś jednym z nich. Ale którym?!”.

Prezent dla niej, czyli dla ważnej kobiety w Twoim życiu

Jest ich na pewno wiele. Siostra, przyjaciółka, koleżanka z pracy, której zawdzięczasz wsparcie

Książka dla kobiety, która szuka spokoju, inspiracji i równowagi w życiu

„Dziennik inspiracji na cały rok by @alka_positive” zawiera on pełne spokoju cytaty, afirmacje, sprawdzone ćwiczenia terapeutyczne które wzmacniają samoświadomość i przywracają wewnętrzny spokój, a także strony które pomogą ułożyć plan dnia. Zapisywanie własnych myśli pozwala zwolnić w pędzącym świecie, spojrzeć w głąb siebie, nazwać i uporządkować emocje. Odręczne pisanie ma wielką moc, pozwala nam poznać słowa, które wypowiadamy tylko w myślach. Zapisując afirmację, pozytywne myśli utrwalamy je w podświadomości i odbudowujemy poczucie własnej wartości i pewność siebie.

Książka dla poszukujących oryginalnych smaków

„Szakszuka. Kuchnia Jerozolimy”

Szakszuka to nazwa dania wywodzącego się z Afryki Północnej – po arabsku słowo to oznacza również „mieszać” lub „wstrząsać”. To danie może być symbolem jedzenia, które wyłoniło się z tygla, jakim jest Jerozolima. Kuchnia tego miasta nie ma granic…  i ta książka kucharska też nie! Znajdziesz w niej szereg klasycznych przepisów, na fattoush, sznycel, kebaby, hummus, falafel, shaormę i baba ganoush. Nidal Kersh przedstawia także intrygujące tło historyczne i kulturowe, tworząc w ten sposób bogaty kontekst pozwalający lepiej zrozumieć kulturę kulinarną Jerozolimy.

Książka dla ambitnych, które nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

„Wszystkie szczyty świata. Opowieść o zmaganiach z niebezpieczeństwem, nauce pokory i odnalezieniu prawdy o sobie”

Vanessa O’Brien, podróżniczka, w poruszających wspomnieniach zabiera czytelników na szczyty najwyższych gór ziemi. Kryzys finansowy 2008 roku wywrócił jej życie do góry nogami. Po wielu latach wspinania się po korporacyjnej drabinie sukcesu musiała znaleźć nowy cel. Wybór był nieoczywisty: postanowiła zdobyć Mount Everest. Na najwyższym szczycie świata stanęła po dwóch latach treningów i solidnej lekcji pokory. Ale na tym nie poprzestała.       Szczera i pełna humoru opowieść o drodze od przedmieść Detroit do strefy śmierci na Evereście i na szczyt K2, mówi o wytrwałości, dążeniu do celu i odwadze, która pozwala pokonać każdą przeszkodę.

Prezent dla… teściowej, czyli coroczne wyzwanie

Czasem surowa, krytyczna, a jednak to jej zawdzięczasz swoją partnerkę, swojego partnera. To, jakim jest teraz człowiekiem zawdzięczasz właśnie jej

Album dla pasjonatki kina XX wieku i jego wielkich gwiazd

„Audrey. Życie, pasja, styl” Audrey Hepburn – niezrównana ikona wdzięku i elegancji. Łagodnym uśmiechem i niepowtarzalnym stylem potrafiła uwieść tłumy. Ta biografia ukazuje jej fascynujące życie – od dzieciństwa po lata światowej sławy – a także styl, który w wyjątkowy sposób wpłynął na popkulturę. Opowiada też o Audrey w roli ambasadorki UNICEF-u oraz o pomocy humanitarnej, którą pod koniec życia niosła dzieciom na całym świecie. Książkę uzupełniają fotografie ukazujące ponadczasowy styl legendarnej gwiazdy „Rzymskich wakacji”, „Sabriny”, „Śniadania u Tiffany’ego”  i „My Fair Lady”.

Kalendarz „Kobiety w literaturze”

Inspirujące bohaterki literackie na każdy miesiąc. Niezwykłe, silne i piękne. Od Elektry, przez Elisabeth Bennet po Jane Eyre i Irene Adler. Kobiety, które inspirują swoją siłą i niezależnością. Zachwycający i oryginalny, a jednocześnie praktyczny kalendarz książkowy na rok 2023. Kalendarz zawiera skrócone kalendarium całoroczne – wygodne do planowania na cały rok, rozkładówki kalendarzowe w układzie tygodniowym, miejsce na notatki i  piękne autorskie ilustracje i cytaty z klasycznych dzieł literatury

Wciągająca trylogia dla czytelniczek literatury obyczajowej, zanurzonej w historii nieodległej

Seria Kuchennymi drzwiami, którą tworzą książki: Gra pozorów, Światło i cień, Innym razem

Rodzinne tajemnice, wielkie namiętności i zakazana miłość, a w tle Kraków w końcówce wieku XIX wraz z burzliwym wiekiem XX. Niemal 60 lat z życia kilku rodzin. Najpierw malownicza bohema, blichtr, ale i ciemne zaułki, w których toczy się prawdziwe życie. Potem zawierucha pierwszej wojny światowej i skomplikowane, pełne ważnych wydarzeń dwudziestolecie międzywojenne. Wreszcie mroczny czas drugiej wojny światowej…

Informacja prasowa