Jak dbać o swoją skórę, jakich kosmetyków używać i w jaki sposób, a przede wszystkim jak zrobić dobry makijaż- niby każda kobieta to wie i posiada te umiejętności,  ale czy na pewno robi to dobrze i prawidłowo? Tego właśnie dowiecie się z książki „Makijażowy Anty-Aging”. 

Kasia Wrona- wizażystka, wykładowczyni, absolwentka szkół w Polsce, Los Angeles, Nowym Jorku i San Francisco pracująca na całym świecie przy największych pokazach mody zdradzi wam sekrety udanego makijażu i nauczy Was dbać o skórę. Ta książka to propozycja i lektura obowiązkowa dla kobiet w każdym wieku.

Przygotowany przez profesjonalistkę rzetelny poradnik powstał  z myślą o kobietach 35+. Tych, które pragną nauczyć się samodzielnie wykonać efektowny i szybki makijaż każdego dnia, a także zadbać o skórę i doskonałe samopoczucie.

To idealna publikacja również dla wizażystów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w zakresie makijażu kobiet dojrzałych. Książka zawiera mnóstwo praktycznych porad, polecanych produktów oraz wskazówek do zastosowania krok po kroku. Poradnik pokazuje też spektakularne metamorfozy, które  przeszły m.in. Helena Norowicz i Izabela Trojanowska. Po raz pierwszy w historii tego typu publikacji poradnik dostępny będzie nie tylko w formie papierowej, ale też jako audiobook
(czyta Karolina Winarska)

Fragmenty książki „Makijażowy anti-aging”

EMULSJE I BOOSTERY

Emulsje i kremy są stosowane na dwóch ostatnich etapach pielęgnacji skóry dojrzałej. Nakłada się je po serum. Pamiętaj, aby odczekać około minuty pomiędzy aplikacjami, co spowoduje, że składniki dobrze się wchłoną, a skóra będzie gotowa na przyjęcie kolejnego kosmetyku.  

WSKAZÓWKA

Warto pamiętać, że produkty pielęgnacyjne należy nakładać w niewielkiej ilości, mniejszej niż ziarnko grochu. Jeśli trudno ci odmierzyć odpowiednią ilość, użyj łyżeczki do herbaty i nałóż produkt płasko na jej czubek.  

Emulsje to kosmetyki mające formę lekkiego, kojącego balsamu, który nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. To bardzo cenny produkt, którego formułę opracowano w Azji. Jego konsystencja jest lekka, ale nieco gęstsza niż serum (zazwyczaj jest ono bardziej wodniste). Na etykietach możesz spotkać się również z nazwą „lotion” do twarzy. Emulsja jest lżejsza niż krem i łatwiej się rozprowadza. Zamiennie z emulsją możesz stosować również produkt typu booster. Boostery to kosmetyki, które mają bardziej żelową konsystencję, a czasem wyglądają nawet jak… galaretka. Zazwyczaj ekspresowo nawilżają, wygładzają, koją. Booster ma mocne działanie, a jednocześnie świetnie się wchłania. Efekt jest natychmiastowy: skóra reaguje na niego bezpośrednio po nałożeniu, a jego działanie jest wielokierunkowe.

Tuż przed nałożeniem kremu do twarzy nie zapomnij o skórze pod oczami. Nie nakładaj tam zwykłego kremu, ponieważ skóra w tym miejscu jest  wyjątkowo cienka i delikatna. Możesz wklepać jedynie serum (niewielką ilość) i specjalny krem pod oczy.

Aplikując krem pod oczy, postępuj delikatnie. Nie naciągaj zbytnio skóry, a produkt rozprowadzaj uważnie, wklepując go. Używaj do tego tylko palca serdecznego (niewskazującego ani nieśrodkowego), ponieważ wywiera najmniejszy nacisk na skórę. Dzięki temu ruch wklepujący nie będzie zbyt mocny i nie zafundujesz sobie dodatkowych zmarszczek lub podrażnienia. Kiedy rozsmarowujesz krem, pamiętaj, aby kierować się od wewnętrznego kącika oka na zewnątrz.

KREM

Jaka jest różnica (i czy w ogóle jest) pomiędzy kremem na dzień a na noc? Helena Rubinstein byłaby dumna (a może przerażona?), że chwyt marketingowy rozróżniający kremy na dzień i na noc, który wprowadziła w latach dwudziestych ubiegłego wieku, wciąż działa.  

Stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych o określonej porze dnia to mit. Z zasady powinien ułatwiać zakupy, często jednak zwodzi na manowce. Kosmetyki na noc są zazwyczaj bardziej tłuste i odżywcze, podczas gdy kremy na dzień – lżejsze. Mając do czynienia ze skórą suchą lub atopową i tak powinnaś wybierać produkty o bogatej konsystencji. Rozróżnienie na kosmetyki dzień/noc służy głównie temu, aby kupić dwa produkty, niejeden. Bo któż miałby odwagę zastosować krem z etykietą „noc” w ciągu dnia!

ANALIZA SKÓRY

Na koniec rozdziału przygotowałam kilka pytań, które pozwolą ci wstępnie określić rodzaj skóry. W celu jej dokładnego zdiagnozowania udaj się na konsultację do doświadczonego kosmetologa.  

  1. Czy rano, przed wykonaniem pielęgnacji, twoja skóra jest bardziej błyszcząca czy matowa? Błyszcząca może sugerować cerę tłustą, matowa – suchą.
  2. Czy po opłukaniu skóry ciepłą wodą masz uczucie ściągnięcia? Taki objaw to zazwyczaj oznaka suchej lub wrażliwej, reaktywnej skóry.
  3. Czy na cerze pojawiają się przesuszone miejsca, liszaje albo skóra schodzi z nosa? To również sugeruje skórę suchą lub odwodnioną.
  4. Czy twarz przetłuszcza się w ciągu dnia? Czy czoło, nos i broda bardzo się świecą? Często może to być efekt źle dobranej pielęgnacji, ale również oznaka skóry tłustej lub mieszanej.
  5. Czy masz wrażenie, że twoja skóra jest bardzo cienka i delikatna? To zazwyczaj cechy skóry wrażliwej i suchej.
  6. Czy skóra łatwo ulega podrażnieniom i uszkodzeniom? To cecha suchej skóry.
  7. Czy na twojej skórze pojawia się drobna siateczka zmarszczek? Tego typu uszkodzenia często występują na suchej, odwodnionej skórze – z uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym.  
  8. Czy twoja skóra ma szary, ziemisty kolor? To często odcień skóry tłustej, zanieczyszczonej i pogrubionej.
  9. Czy na skórze często występują niedoskonałości? Może to wskazywać na cerę mieszaną i tłustą.
  10. Czy po użyciu tłustego kremu skóra jest dobrze nawilżona czy tłusta i lepka? Tłuste preparaty nie służą cerze mieszanej i z nadprodukcją sebum.
  11. Czy podczas zmian temperatury, w kontakcie z wiatrem czy suchym powietrzem twoja skóra odczuwa dyskomfort? Zdarza się to w przypadku skóry suchej i naczynkowej.
  12. Czy podczas zmian temperatury i pogody skóra się czerwieni? To może być oznaka cery wrażliwej lub naczynkowej.  

CIEKAWOSTKA

Każda cera potrzebuje nawilżania – nawet ta przetłuszczająca się i z niedoskonałościami. Nadmierne wysuszanie cery tłustej, np. środkami na bazie alkoholu, może doprowadzić do powstania cery „tłustej, pozornie suchej”. Taka skóra będzie szorstka i łuszcząca się na zewnątrz, a jednocześnie nadal będzie produkowała za dużo sebum. Nigdy nie pomijaj nawilżania!

KSZTAŁTY OCZU I SPOSOBY KOREKTY  

Klasyczny makijaż dzienny opiera się zazwyczaj na maksymalnie trzech stonowanych kolorach. Zanim przejdziemy do kształtu oczu, przedstawię klasyczną metodę modelowania oka w makijażu dziennym, którą zastosowałam u Beaty Pawlikowskiej.

  1. Nałóż na powieki bazę pod cienie i pozwól jej wyschnąć przez ok. 2 minuty. W tym czasie możesz wykonać inne elementy makijażu (nałożyć podkład, puder, róż…).
  2. Wybierz jasny cień zbliżony do tonacji twojej cery lub nieco jaśniejszy (nigdy ciemniejszy, bo to doda lat) i nałóż go na całą powiekę. Jeśli nie jest zbyt jasny, możesz nałożyć go aż pod brwi.
  3. Średni odcień brązu lub innego koloru nałóż w załamaniu powieki (zagłębieniu) od zewnątrz do wewnątrz, omijając środek powieki ruchomej, i rozetrzyj tak, aby stworzyć naturalny cień i wrażenie głębi, oko optycznie się powiększy. Ta technika zwana jest również techniką „banana”, ponieważ zagłębienie oczu w tym miejscu ma kształt tego owocu.
  4. Najciemniejszy kolor (ale nie czarny, bo w makijażu dziennym staramy się nie używać tak mocnych odcieni) nałóż w zewnętrznym kąciku nie dalej niż do 1/3 długości oka i rozetrzyj. Możesz zrobić to na otwartym lub półprzymkniętym oku, wtedy cień na pewno znajdzie się w dobrym miejscu i optycznie jeszcze bardziej powiększy oko.  
  5. Na dolnej powiece (tak, obowiązkowo malujemy dolną powiekę!) nałóż w kolejności od wewnętrznego kącika te same cienie co na górnej. Najpierw najjaśniejszy, później ciemniejszy i najciemniejszy w zewnętrznym kąciku, nie dalej niż do 1/3 długości dolnej powieki.  
  6. Ponadto możesz nałożyć beżową wodoodporną konturówkę na linię wodną oka, jeśli jest zaczerwienione albo małe. Ten trik odświeża spojrzenie, rozjaśnia oko i optycznie je powiększa.  
  7. Wytuszuj rzęsy, podkreśl brwi i… gotowe!

Makijażowy anti-aging

Ilość stron: 224
Oprawa:  miękka
Format:  165 mm x 215 mm
Premiera: 08.03.2023 (książka, audiobook, e-book)

AUTORKA

Kasia Wrona

Wizażystka, wykładowczyni, właścicielka Make-up Manufacture. Absolwentka szkół w Polsce, Los Angeles, Nowym Jorku i San Francisco. Swoje prace i artykuły publikowała m.in. w: „LNE”, „Make-up Trendy”, „Magazynie Wesele”, „Sweet Wedding”, „Glow Mag”. Autorka makijaży do spotów reklamowych, sesji zdjęciowych i fimów. Pracuje w Polsce i USA, np. na New York Fashion Week. Kreuje makijaże dla klientów indywidualnych, prowadzi zajęcia dla studentów.

https://www.purplebook.com.pl/ https://www.facebook.com/purplebookwydawnictwo https://www.instagram.com/purple_book_wydawnictwo/