Alergia to jedna z chorób XXI wieku, zaliczana jest do tzw. chorób cywilizacyjnych. Staje się coraz bardziej powszechna. Blisko co drugi Polak zauważa u siebie reakcje alergiczne. Co 10 lat liczba alergików się podwaja, a lista alergenów wydłuża. Problemy pojawiają się nie tylko u niemowląt, często pierwsze objawy zaobserwować można nawet po 40-tym roku życia. Co ciekawe, więcej alergików mieszka w aglomeracjach niż na terenach wiejskich. Rozróżnia się cztery podstawowe typy alergii. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać.

Alergia to obronna reakcja organizmu. Dochodzi do niej, gdy odczytuje on jakiś zewnętrzny czynnik nieprawidłowo, jako zagrożenie. Zaczyna wtedy produkować przeciwciała, które mają go zniszczyć. Niestety dolegliwości, jakie powodują alergie są bardzo nieprzyjemne i potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Jej objawy i ich nasilenie zależne są nie tylko od rodzaju alerganu, drogi jego dostania, ale także od typu alergii, co ma kluczowe znaczenie w sposobie leczenia. Sprawdź, czy znasz wszystkie typy uczuleń.

Alergia wziewna

Powodowana jest przez dostanie się do organizmu szkodliwego czynnika wraz z wdychanym powietrzem. Zwykle atakuje wiosną, gdy najwięcej roślin przechodzi czas kwitnienia. To właśnie pyłki traw, drzew i zbóż są najczęstszymi alergenami. Szacuje się, że w tym okresie prawie 170 mln Europejczyków zmaga się z tym typem alergii.