„W końcu problem z głowy” – tak może pomyśleć tylko część alergików. Koniec lata dla wielu osób wcale nie oznacza końca alergii. Chociaż mogłoby się wydawać, że występowanie objawów alergicznych jest związane z sezonowością – niestety liczne alergeny, w tym popularne roztocza kurzu domowego, są obecne przez cały rok. Jak sobie z nimi radzić?

Pylące trawy, kwitnące krzewy czy unoszące się w powietrzu pyłki drzew – to wrogowie alergików w sezonie wiosenno-letnim. Jednak problem wielu osób zmagających się z alergią nie kończy się wraz z nadejściem nowej pory roku. Istnieją alergeny, które są obecne przez cały rok. Co zrobić, żeby nie przeszkadzały one w codziennym funkcjonowaniu?

Gdy towarzyska wizyta zamienia się w koszmar

Część osób nie wyobraża sobie życia bez obecności ukochanego pupila. Jednak dla alergików spotkanie z psem lub kotem może zakończyć się przykrymi konsekwencjami, takimi jak kichanie czy pieczenie i swędzenie oczu. Potocznie nazwane uczulenie „na sierść” to w rzeczywistości reakcja alergiczna na złuszczony naskórek ukryty w sierści oraz na białka zawarte w ślinie i moczu zwierząt. Jest to alergia całoroczna. Alergeny pochodzenia zwierzęcego bardzo łatwo się przemieszczają i przez długi czas mogą unosić się w powietrzu. Mogą one być przenoszone nawet na ubraniach. Problemem dla alergików jest również fakt, że alergeny zwierząt utrzymują się na powierzchniach bardzo długo – nawet do kilku miesięcy. Zatem reakcja alergiczna nie jest uzależniona od bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem. Jednak warto pamiętać, że alergicy mogą posiadać swoje zwierzę, ale tylko, gdy wcześniej się do tego odpowiednio przygotują.

Jeżeli planujemy posiadanie pupila, najlepiej wykonać wcześniej testy alergiczne, zwłaszcza gdy jakiekolwiek objawy alergiczne już kiedyś wystąpiły. Jeżeli okaże się, ze występuje uczulenie, rekomenduje się odczulanie, które pozwala rozwinąć tolerancję na dany alergen – wyjaśnia dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii edukacyjnej „Chroń oczy przed alergią”.

Niestety wówczas trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ taka terapia trwa około trzech lat. Jest to optymalny okres, by uzyskać odpowiednie, długotrwałe efekty.

Natomiast jeżeli planujemy wizytę u znajomych, którzy posiadają pupila, warto z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem przyjąć leki przeciwhistaminowe, które chociaż w pewnym stopniu zabezpieczają przed rozwojem reakcji alergicznej. – W przypadku wizyty spontanicznej dobrze jest przyjąć leki chociaż godzinę wcześniej – dodaje dr Marta Kołacińska-Flont.

Alergen ukryty… w kanapie?

Alergicy powinni również ostrożnie dobierać meble. Wybierając je, warto zwrócić uwagę nie tylko na aspekty wizualne, ale też na materiał. Roztocza kurzu domowego szczególnie lubią ukrywać się w materiałach, dlatego odpowiednie dobranie pościeli, materacy, ale także mebli jest kluczowe. – Meble tapicerowane nie są wskazane dla alergików. Nawet regularne czyszczenie nie zmniejsza stężenia alergenów w meblach do wartości minimalnych. Lepsze dla alergików są meble drewniane lub z taką powierzchnią, którą można w łatwy sposób wyczyścić – wyjaśnia dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii.

Jak sobie radzić z alergią trwającą cały rok?

Alergia trwająca cały rok potrafi uprzykrzyć życie, dlatego warto pamiętać o kilku zaleceniach. Przede wszystkim, jeśli to możliwe ograniczmy kontakt z alergenem do minimum. Nasz organizm musi radzić sobie z obecnością wielu alergenów, gdyż nie żyjemy w idealnie sterylnym otoczeniu, dlatego warto go wspomóc. Również nasze oczy są bardzo wrażliwe na alergeny, więc dobrze mieć przy sobie krople do oczu, które przyniosą ulgę przy pojawieniu się pierwszych objawów (np. wyrób medyczny Ektin). – Bardzo ważne dla zdrowia naszych oczu jest regularne nawilżanie i oczyszczanie. Warto zaopatrzyć się w tzw. sztuczne łzy, które pomagają odbudować naturalną barierę ochronną. Jeżeli mamy jakiekolwiek problemy alergiczne warto poszukać kropli, które zawierają substancje przeciwzapalne, na przykład ektoinę – podsumowuje dr M. Kołacińska-Flont.

Wyrób medyczny EKTIN to innowacyjne krople do oczu stworzone z myślą o alergikach. Pomagają zapobiegać objawom uczulenia i wspomagają leczenie alergicznego zapalenia spojówek. Krople zawierają unikatową substancję: Ectoin® oraz kwas hialuronowy. Ectoin® to naturalna cząsteczka, która działa ochronnie na oko, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową. Wspólnie z kwasem hialuronowym tworzą one naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów. Dzięki bezpiecznemu składowi bez konserwantów oraz naturalnym substancjom aktywnym, EKTIN może być stosowany u kobiet w ciąży, małych dzieci, a także u osób ze szczególnie wrażliwymi oczami.

Krople chronią oko przed szkodliwym wpływem alergenów, a także wspierają proces regeneracji podrażnionej i wrażliwej spojówki. Przynoszą natychmiastową ulgę swędzącym, podrażnionym, suchym, zaczerwienionym i łzawiącym oczom. Preparat dostępny bez recepty.