Lato kojarzy się ze słońcem, spacerami i pachnącym świeżością powietrzem. Dla alergików to jeden z najtrudniejszych momentów w roku. Pogoda i długi dzień sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu, a to tylko nasila nieprzyjemne objawy uczulenia – świąd, zaczerwienienie czy łzawienie oczu. Jeśli czujesz, że Twoje oko przybiera postawę obronną, sprawdź czy to nie jest alergia i co pyli latem.

Czy to jest uczulenie na pyłki?

Latem przyroda jest w pełnym rozkwicie. Alergicy często odczuwają pierwsze symptomy uczulenia już wiosną, gdy wszystko rozkwita. Jednak warto podkreślić, że stężenie pyłków stale ulega zmianie, dlatego uporczywe objawy mogą pojawić się u uczuleniowców nieco później. Swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu, uporczywy katar, kichanie czy kaszel – to reakcja obronna organizmu na kontakt z cząsteczką, na którą jest nadwrażliwy. Taki alergen traktowany jest przez nasz układ immunologiczny jak wróg, którego za wszelką cenę należy unicestwić.

Jak oszukać alergię, czyli co pyli latem?

Czerwiec

Pierwszy letni miesiąc jest chyba najtrudniejszym dla osób, które zmagają się z alergią na pyłki – te pochodzące z pokrzywy i traw osiągają maksimum. Cladosporium oraz Alternaria – zarodniki grzybów – są w tym czasie najbardziej aktywne i pozostaną takie aż do końca lata. Z zimowego uśpienia powracają do życia też zboża – w szczególności żyto i komosa. Szczaw także jest rośliną, której alergeny sięgają zenitu. Pylenie rozpoczyna również czarny bez, a z końcem miesiąca dołącza do niego lipa drobnolistna.