Czy widział ktoś kiedyś dziecko z apetytem zajadające szpinak? Tak! Taki widok znają wszyscy ci, którzy serwowali już ciasto Leśny Mech – przepyszny, wiosenny wypiek, do którego używa się rozdrobnionego szpinaku. Dzięki zawartości tego warzywa, ciasto to jest nie tylko intensywnie zielone, ale również zdrowsze! 

Leśny Mech to klasyczny przekładaniec: biszkoptowe blaty rozdzielone są lekkim kremem na bazie serka mascarpone i śmietanki 36% (np. Łaciata) z niewielkim dodatkiem cukru. Swój przepiękny kolor ciasto zawdzięcza dodatkowi rozdrobnionego szpinaku. Można pomyśleć: warzywo w słodkim cieście? Tak! Szpinak w tym deserze jest słabo wyczuwalny, natomiast jest go sporo – na jedną blachę wykorzystujemy całe opakowanie popularnej zielonej mrożonki.

Szpinak w cieście, to nietypowy dodatek bogatego źródła składników odżywczych – m.in. witamin i soli mineralnych, w tym beta-karotenu i luteiny – znanych silnych przeciwutleniaczy. Liście szpinaku zawierają dodatkowo witaminę C, żelazo, potas, magnez i kwas foliowy. Warzywo to zawiera też kwas szczawiowy, który niekorzystnie wpływa na nasz organizm, chyba że zaserwujemy je z dodatkiem nabiału. Krem na bazie śmietanki i serka jest więc tu jak najbardziej wskazany…