„Uważasz, że jesteś sprytny? To przekonaj babcię, że nie jesteś głodny” – ten internetowy żart wkrótce znów stanie się popularny, bo zbliża się Dzień Babci i Dzień Dziadka, a więc i czas wyjątkowy dla wszystkich wnucząt i dziadków. A może w tym roku odwrócić role i ukochanym seniorom sprezentować własne wypieki? Podpowiadamy, jak upiec pyszny sernik i zaskoczyć nim najbliższych.

Podstawą pysznego sernika jest oczywiście twaróg – musi być najwyższej jakości, z tzw. czystą etykietą, czyli bez zbędnych dodatków. Nasze babcie najczęściej mieliły trzykrotnie klasyczny biały ser, jednak było to żmudne i czasochłonne zajęcie. Na szczęście obecnie można kupić gotowe do użycia aksamitne twarogi sernikowe w praktycznych wiaderkach 1 kg, np. Mlekpol. Dostępne w dwóch wariantach – 7% i 18% znakomicie sprawdzą się do przeróżnych serników.

Krakowski, nowojorski czy baskijski?

Warto wiedzieć, że rodzajów serników jest co najmniej kilkadziesiąt. Ten najbardziej chyba znany, to sernik krakowski – klasyk gatunku – z rodzynkami, o zwartej konsystencji i mocno twarogowym smaku.