Jeśli jest jedna rzecz (spośród wielu), której nauczyła nas ta pandemia, to jest to z pewnością troska o nasze zdrowie psychiczne. To ta dziedzina dobrego samopoczucia, która zasługuje na większą uwagę bo to, co czujemy, decyduje o tym, jak się czujemy. Zachęca się nas do pozostania w domu jeśli mamy gorączkę lub ból brzucha, dlaczego więc nie nauczono nas dbać również o nasze emocje? Zdrowie psychiczne jest równie ważne co zdrowie fizyczne: nie możemy mieć tego drugiego, jeśli nie mamy tego pierwszego, ponieważ istnieje nierozerwalna więź między umysłem a ciałem.

Niezależnie od tego, czy byłaś ostatnio przygnębiona, zestresowana, niespokojna czy też czułaś się zrelaksowana, wprowadź te sześć nawyków do swojego codziennego życia, aby poprawić jakość zdrowia psychicznego.

  1. Przestań tworzyć historie w swojej głowie

Wszyscy to robimy, nasz mózg używa tego schematu jako mechanizmu obronnego. Jak to działa? Załóżmy, że twój partner nie odbiera od ciebie telefonów. W zależności od twoich wcześniejszych doświadczeń, możesz zacząć myśleć, że jest na ciebie zły, ma „kogoś innego” lub wpadł w kłopoty. Zaczynasz rozwijać te myśli, dodając kolejne szczegóły, takie jak na przykład wygląd domniemanej kochanki… Planujesz nawet rozstanie. Nakręcasz się do tego stopnia, że możesz wymyślić historię, która zawiera najgorszy możliwy scenariusz. Teraz, jeśli to najgorsze się wydarzy, przynajmniej będziesz na to przygotowana. Oczywiście ten mechanizm wpływa negatywnie na twoje zdrowie psychiczne, napędza więcej wątpliwości i podnosi poziom desperacji. Następnym razem, gdy odkryjesz, że tworzysz historie w swojej głowie, zatrzymaj te myśli. Wróć do teraźniejszości i zastosuj logikę. Zbadaj, co sprawia, że ​​wyobrażasz sobie złe rzeczy: czy jest to jakaś przebyta trauma, skłonność do pesymizmu? Przypomnij sobie, że te rzeczy się nie wydarzyły i nie muszą się wydarzyć. Następnie odwróć uwagę i skieruj ją na coś innego. Wybierz książkę, przeczytaj dowolny artykuł. Uspokój się.

2. Mów o swoich potrzebach

Jednym z warunków dobrego zdrowia psychicznego jest umiejętność komunikowania swoich potrzeb. Oznacza to możliwość przekazania tego, co czujesz nie tylko innym, ale i sobie samej. Ważne jest, aby być ze sobą szczerym, aby nie budować nierealistycznych oczekiwań, które prowadzą do rozczarowania lub rozdrażnienia. Stawienie czoła prawdzie o tym, co dzieje się w teraźniejszości, daje ci poczucie kontroli nad rzeczywistością. Nie bój się mówić o tym, co cię denerwuje szefowi, partnerowi, członkowi rodziny lub przyjacielowi. Możesz uporządkować swoje myśli na papierze, zanim wypowiesz je na głos. Otaczaj się wspierającymi ludźmi, z którymi możesz dzielić się czymkolwiek bez poczucia wstydu.

3. Myśl o dalszej perspektywie

Twój umysł ma się dobrze, jeśli w życiu podejmujesz mądre decyzje. Te kluczowe muszą być ważone pod kątem skutków, jakie będą miały na twoje życie w dłuższej perspektywie. Często nasze emocje ingerują w proces decyzyjny; czujemy się zaniepokojeni, jeśli nie dokonujemy wyboru od razu lub jesteśmy zobowiązani do dokonywania wyborów, które przynoszą więcej korzyści innym niż nam. To może zakłócić naszą wewnętrzną harmonię. Od dziś podejmuj decyzje oparte na długofalowych konsekwencjach, a nie nagłych zachciankach. Zawsze zadawaj sobie pytanie: „Jeśli to zrobię, jak to wpłynie na mnie za rok, pięć i dziesięć lat od teraz?” i „Czy to przyczynia się do mojego ostatecznego dobrostanu?”.

4. Podejmuj działania

Mówią, że definicją szaleństwa to robienie tego samego i oczekiwanie różnych efektów. Jeśli nadal robisz coś, co powoduje, że czujesz się nieszczęśliwa lub niezadowolona, zmień swoją strategię. Możesz myśleć, że nie masz innego wyboru, ale przecież nikt poza tobą nie decyduje o tym, jak powinnaś się zachowywać w danej sytuacji. Jeśli czujesz się nieszczęśliwa w pracy, nie wahaj się poważnie pomówić o tym z szefem lub poszukać innej oferty… Jśli twoja relacja z toksyczną osobą szkodzi twojemu zdrowiu psychicznemu, nie zastanawiaj się dwa razy nad tym, by się od niej zdystansować. Kiedy zmienisz sposób, w jaki się zachowujesz, inni zmienią sposób, w jaki na ciebie reagują. W ten sposób przekształcasz energię wokół siebie, a co za tym idzie, sytuacje, które przyciągasz.

5. Odetnij się od presji

Twój duch jest z natury spokojny; wszystkie czynniki, które zakłócają spokój umysłu, są zewnętrzne. Prawda jest taka, że presja, jaką napędza współczesny świat naprawdę wystarczy, by każdego doprowadzić do szaleństwa. Łatwo zgubić się w codziennym natłoku obowiązków, pracy, korków, rachunków do zapłacenia i prób zaspokojenia potrzeb wszystkich wokół nas. Poświęć trochę czasu na to, by pobyć sam na sam ze sobą, każdego dnia. Możesz wybrać się na przejażdżkę, pospacerować na łonie natury, posiedzieć na ławce w parku, medytować w swojej sypialni… Wycisz telefon, wyłącz muzykę i zapomnij o mediach społecznościowych. Spróbuj znaleźć twój wewnętrzny głos w tej ciszy.

6. Pielęgnuj poczucie wdzięczności

Postawa wdzięczności ma duży wpływ na poprawę jakości zdrowia psychicznego. Zamiast martwić się rzeczami, które nie poszły po twojej myśli, poświęć chwilę, aby podziękować za wiele rzeczy, które zadziałały na twoją korzyść. Bez względu na to, jak bardzo czujesz się przygnębiona, znajdź choć tylko jeden powód, by być teraz wdzięczną. Następnie wypowiedz głośno swoją wdzięczność. Pamiętaj, że na tym świecie jest ktoś, kto oddałby wszystko, by być na twoim miejscu.

Zdrowie psychiczne to bardzo istotny element naszego życia. Jeśli twoja dusza czuje się zmęczona, to jawny znak, że pora wprowadzić zmiany.