Olej z pestek malin ma pewne właściwości przeciwsłoneczne, jednak nie ma dowodów naukowych na to, że samodzielnie stosowany może skutecznie ochronić naszą skórę przed promieniowaniem UV. Warto też pamiętać, że kremy z filtrem należy stosować przez cały rok, a nie tylko w upalne lato. Jesienią i zimą można natomiast wybierać te z niższym poziomem ochrony niż latem.

W ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować wzrost zainteresowania stosowaniem olejków naturalnych jako filtrów przeciwsłonecznych. W internecie można znaleźć setki przepisów na domowe sposoby ochrony przeciwsłonecznej. Mówi się na przykład, że najlepsze efekty uzyskamy stosując olej z pestek malin lub olej z nasion marchwi. W oleju z pestek malin stopień ochrony przeciwsłonecznej (tzw. SPF – sun protection factor) ma wynosić od 30 do 50.

Onkolog przestrzega: nie dajmy się zwieść! Prof. Piotra Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie podkreśla, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność nasion marchwi czy oleju z malin w ochronie skóry przed promieniowaniem UV.