Rzadko myślimy o naszym układzie pokarmowym, a przypominamy sobie o nim dopiero wtedy, gdy pojawią się problemy. Niestety, wtedy często jest zbyt późno i złe nawyki oraz drobne grzeszki musimy przypłacić cierpieniem. Okazuje się, że jest kilka rzeczy, których po posiłku robić nie warto. Sprawdź, czego nigdy nie robić po jedzeniu!

Nasz układ pokarmowy jest bardzo złożony i jest jednym z największych systemów w twoim organizmie. Jest odpowiedzialny za rozkładanie pokarmu w celu wchłaniania składników odżywczych i pozbywania się niepotrzebnych opadów. Chociaż jest to skomplikowany system, który działa niestrudzenie, aby zapewnić organizmowi zdrowie i równowagę, jest również delikatny.  Istnieje całkiem sporo codziennych czynności, które mogą niepotrzebnie szkodzić twojemu układowi trawiennemu. Sprawdź, czego unikać. To nie takie trudne.

Nawyki, które szkodzą twojemu układowi trawiennemu

Czy wiesz, co szkodzi twojemu układowi trawiennemu? Jeśli lepiej go poznasz, z łatwością unikniesz większości nieprzyjemności trawiennych.

Za dużo jedzenia

Ile jedzenia to za dużo? Każdy na to pytanie odpowie inaczej, ponieważ każdy z nas potrzebuje innej ilości pożywienia. Jednak jedna najlepsza odpowiedź brzmi: wystarczająco dużo jedzenia, to dokładnie tyle, ile zdrowy człowiek potrzebuje do zaspokojenia głodu i uzyskania sytości.

Niestety nietrudno o przejadanie się, zwłaszcza gdy jesz zbyt szybko. Czyli dostarczasz jedzenie do ciała szybciej, niż twój układ trawienny może je przetworzyć. Jeśli jesz dużo naraz, możesz zacząć odczuwać wzdęcia. 

Przejadanie się obciąża jelita i przewód pokarmowy. Może to również powodować inne problemy trawienne, takie jak refluks, powodując wracanie się pokarmu i kwasu żołądkowego.

Za szybkie jedzenie

Nawet jeśli nie masz problemu z jedzeniem zbyt dużej ilości pokarmów, możesz mieć problem ze zbyt szybkim jedzeniem. Badanie Science Alert wykazało, że zbyt szybkie jedzenie jest niezdrowe z wielu powodów.

Negatywne skutki szybkiego jedzenia:

  • Przypadkowe połykanie powietrze i w konsekwencji wzdęcia.
  • Zbyt szybkie jedzenie nie daje żołądkowi czasu na rozszerzenie się i przyjęcie pokarmu.
  • Szybkie jedzenie może powodować nieregularne bicie serca i częstotliwość oddychania.

Jeśli zamiast delektować się posiłkiem, wrzucasz w siebie czym prędzej produkty z talerza, negatywnie wpływasz również na świadomość jedzenia i twoją relację z jedzeniem.

Przyjmowanie zbyt dużej ilości leków

I nie chodzi o leki, które musimy przyjmować, ze względu na różne choroby przewlekłe, zaordynowane przez lekarza. Mowa o nadużywaniu niektórych dostępnych bez recepty, np. środków przeciwbólowych, które mogą narazić przewód pokarmowy na wiele problemów. 

Wiadomo, że zbyt duże ilości aspiryny powodują wrzody żołądka, które zakłócają pracę układu pokarmowego i mogą powodować objawy bólowe. Unikaj tego, przyjmując leki tylko wtedy, gdy naprawdę jest to potrzebne.

Picie alkoholu

Nie jest tajemnicą, że alkohol jest niezdrowy. Chociaż nie ma nic złego w delektowaniu się ulubionym drinkiem lub kieliszkiem wina od czasu do czasu, picie zbyt dużej ilości alkoholu może wyrządzić wiele szkody układowi pokarmowemu. 

Nadmierne picie alkoholu może powodować powstawanie wrzodów i utrudniać gojenie się istniejących zmian. Przyjmowanie zbyt dużej ilości alkoholu, może powodować również ból wątroby i żołądka. 

Używanie środków przeczyszczających

 W zdrowym ciele oczyszczanie się jelit ze szkodliwych i niepotrzebnych organizmowi odpadów następuje samoistnie w procesie trawienia. Stosowanie środków przeczyszczających może nadmiernie obciążać przewód pokarmowy. Jeśli zbyt często po nie sięgamy bez wyraźnego powodu, możemy szybko odczuć konsekwencje. Najczęstszymi objawami nadużywania środków przeczyszczających jest ból brzucha, biegunka, zaparcia i inne poważne problemy trawienne. 

Po pierwsze zapobiegaj!

Najlepszym sposobem na zmniejszenie problemów z przewodem pokarmowym jest zapobieganie. Nic nie zastąpić zdrowej i dobrze zbilansowanej diety oraz unikania substancji, które szkodzą twojemu przewodowi pokarmowemu. Jeżeli masz problemy z przewodem pokarmowym i często odczuwasz przykre dolegliwości — koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić ich przyczynę.

Źródło: sciencealert.com, drgura.com