Kondycja włosów odzwierciedla stan organizmu, a także dużo mówi o sposobie odżywiania, a nawet stylu życia. Schorzenia skóry głowy i problemy związane z wypadającymi włosami to często objaw wielu chorób, a nie tylko efekt nieprawidłowej pielęgnacji czy chwilowego osłabienia organizmu. Dlatego jeśli zauważymy niepokojące sygnały, związane z osłabieniem lub nadmiernym wypadaniem włosów, warto skonsultować się z trychologiem.

Podczas wizyty u trychologa przeprowadzany jest szczegółowy wywiad na temat stosowanych kosmetyków, diety a także stanu naszego zdrowia z uwzględnieniem zaburzeń hormonalnych. Istotne jest, aby poinformować specjalistę, jeśli leczymy się na nadczynność lub niedoczynność tarczycy czy przyjmujemy pigułki antykoncepcyjne. W większości przypadków przyczyny problemów z włosami tkwią wewnątrz organizmu, dlatego warto, aby trycholog współpracował z lekarzami, którzy mogą przyjrzeć się sprawie od strony dermatologicznej, ginekologicznej czy endokrynologicznej.

Niezależnie od płci, schorzenia skóry głowy i wypadanie włosów, wiążą się z dużym dyskomfortem i są nie tylko źródłem problemów estetycznych i psychologicznych, ale często przede wszystkim oznaką choroby lub zaburzenia wewnętrznej równowagi organizmu.