Nadejście nowego roku kalendarzowego to czas podsumowań i doskonały moment na wprowadzenie pewnych zmian w swoim życiu. Warto jednak podejść do tego z głową, bo co z tego, jeśli kupimy karnet na basen, skoro pójdziemy tam tylko raz. Jak zatem wymyśleć sensowne postanowienia noworoczne oraz jak wytrwać w ich realizowaniu, by bez problemu odnieść zaplanowany sukces?

Postaw na konkrety

Wyznaczając sobie noworoczne postanowienia, bądźmy tak konkretni jak to tylko możliwe. Zamiast mówić sobie „schudnę” zdecydujmy się na „schudnę 5 kg”, a „zacznę coś trenować” zmieńmy na „będę trenować co drugi dzień po 30 minut”. Dzięki temu postawimy sobie wyraźnie zarysowane cele. Bez szczegółowych ustaleń łatwiej będzie nam złamać się lub wykonywać swoje zamierzenia w tylko minimalnym stopniu, by zagłuszyć swoje wyrzuty sumienia. Wszelkie postanowienia warto również zapisywać. Pomysły wpadające gdzieś w międzyczasie do głowy i które nie zostaną przez nas zanotowane, mają to do siebie, że wymykają z naszej pamięci równie szybko, co się w niej pojawiają. Spisując wszystko w notesie nie będzie sposobu, by o którymś z nich zapomnieć.

Wspomagaj się

Planując postanowienia noworoczne warto zastanowić się, czy jest jakiś sposób na to, by wesprzeć w tym wymagającym zadaniu. Zamierzasz nie jeść słodyczy? Doskonale! Pamiętaj jednak, jeśli odczujesz silną potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, postaw na owoce, zwłaszcza te posiadające niską zawartość cukru. Są one również bogatym źródłem witamin, a dodatkową ich zaletą jest to, że smakują wyśmienicie. Z kolei, jeśli chcesz prowadzić regularną aktywność fizyczną, zadbaj o swoje mięśnie i stawy. Dla tych pierwszych świetnym wsparciem będzie rozciąganie się przed i po treningu, a o te drugie można zatroszczyć się, wprowadzając do swojej diety suplement diety zawierający kolagen, jakim jest np. 4flex.

Razem raźniej

Świetnym pomysłem jest zabranie się za postanowienia noworoczne w dwie osoby. Dzięki temu nie tylko będziemy mieli kogoś, kto skontroluje nasze postępy, ale również zyskamy dodatkową motywację, widząc swoje postępy. Trudniej będzie też odstąpić od zamierzonego celu lub złagodzić go. Siebie jest zdecydowanie łatwiej oszukać, lecz zmyślanie kolejnych wymówek dla kogoś innego, to już zdecydowanie trudniejsza sztuka.

Spełniaj marzenia

Postanowienia noworoczne nie muszą dotyczyć tylko tak istotnych tematów jak nasze zdrowie, relacje z najbliższymi czy życie zawodowe. Dobrze jest wpisać na ich listę coś, co jest mniej poważne, a co chcieliśmy zrobić od bardzo dawna. Przejażdżka samochodem wyścigowym, lot balonem, a może nauka gry na wymarzonym instrumencie? Spełniając marzenia poprawiamy swoje samopoczucie i zwiększamy swoją motywację do realizowania pozostałych planów.

Spójrz wstecz

Warto jest rzucić okiem na listę zeszłorocznych postanowień (o ile, rzecz jasna, taka istnieje). Podsumowanie osiągnięć z poprzednich dwunastu miesięcy nie tylko ułatwi ułożenie planów na przyszłość, ale też może poprawić naszą motywację. Zwrócić trzeba również uwagę na to, czego nam się nie udało. Jeśli na czymś szczególnie nam zależy, nie bójmy się wpisać tego po raz kolejny – nikt nie mówił, że wprowadzanie zmian w swoim życiu będzie łatwe i uda się od razu, ale jeśli nie ustaniemy w staraniach, będziemy coraz bardziej zbliżać się do zrealizowania swoich celów.