Kiedy twoje dzieciństwo nie było idealne, a nawet sporo brakowało do „dobrego”, Dzień Matki może wywołać złożone emocje. Kiedy po raz dziesiąty oglądasz laurki dla mam na Facebooku, czujesz niemiły uścisk w żołądku. Każdego roku to samo, gdzie nie pójdziesz czeka cię niekończąca się lawina reklam, artykułów, pomysłów na prezent i głupawych postów. Ale u Ciebie Dzień Matki to inne święto, wolałabyś, żeby go nie było.

Jeśli masz skomplikowane relacje z matką (lub w ogóle nie macie żadnej relacji), przyglądanie się tym wszystkim pudrowanym pochwałom, wprawia się w smutek lub złość. Bo dlaczego u licha akurat musiała trafić na ciebie?

Nie jesteś sama. Niekochane córki przechodzą przez te emocje każdego dnia. Potrzebują wiele czasu i pracy nad sobą, by uporać się z razami zadawanymi przez najbliższych. Nigdy dość dobre, nigdy dość interesujące, wystarczające, zasługujące na miłość. Niekochane córki miały wczoraj trudny dzień.

Jak sobie radzić z Dniem Matki, gdy jesteś niekochaną córką? Pamiętaj, nie musisz znosić toksycznego zachowania, nawet ze strony matki.

5 wskazówek dla niekochanych córek

Wyznacz lub zachowaj granice

Granice zwykle nie są czymś, czego się uczymy, gdy dorastamy, zwłaszcza jeśli w dzieciństwie borykamy się z traumami, zaniedbaniem emocjonalnym czy toksycznymi relacjami. Ale znajomość swoich granic i tego, jak je zakomunikować, jest ważna.

Teraz jesteś dorosła, niezależna. Spróbuj zbudować i dostosować granice, które ci odpowiadają. Jeśli potrzebujesz pomocy, nie bój się o nią prosić, przepracuj swoje doświadczenia podczas terapii.

Jeśli nadal jesteś w kontakcie z matką, zapewnij sobie bezpieczeństwo w tej relacji. Jeśli nie czujesz się na siłach zamień wizytę na telefon. Masz prawo do egzekwowania swoich granic.

Rób to, co uważasz za właściwe i nie przepraszaj za to

Relacje rodzinne mogą być trudne. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania i recepty na życie, gdy jesteś niekochaną córką. Ale cokolwiek zdecydujesz zrobić lub nie zrobić w Dzień Matki, jest Twoim wyborem. Nikt inny nie ma twojego żywego doświadczenia, twoich wspomnień i twoich emocji.

Nikt nie może cię źle traktować tylko dlatego, że jesteś jego rodziną, a ty nie jesteś nikomu winien przeprosin ani wyjaśnień za to, że nie tolerujesz takiego zachowania.

Trzymaj się z dala od mediów społecznościowych

Okresowe odłączanie się od mediów społecznościowych to całkiem dobre wyjście. Jeśli coś jest dla ciebie bolesne, nie wystawiaj się na ekspozycję prawdziwego tsunami.

Nie ma niczego dziwnego w tym, że nie chcesz oglądać setek zdjęć szczęśliwych obrazków mam i córek, których nigdy nie dostałaś.

Zregeneruj się

Nasza kultura kapitalistyczna sprawia, że ​​wysoce skomercjalizowane święta wydają się większe i dłuższe niż są. Reklamy z okazji Dnia Matki wyświetlają się bez końca. Zaplanuj na ten dzień i na następny czas dla siebie.

Zaplanuj wycieczkę, dobry film albo leniwy wieczór w wannie.

Ćwicz kochanie siebie

Jeśli nie otrzymałaś miłości od matki, może być ci trudno okazywać sobie tę samą miłość. Nie znałaś znaczenia dbania o siebie, dopóki nie stało się to popularnym terminem. Pomyśl o tym, co sprawia ci radość, i staraj się tego robić częściej.

Zapamiętaj, że na dobre traktowanie nie musisz zasługiwać. Ani na uwagę. Zacznij dawać sobie to, czego tak długo ci odmawiano.

Żadna historia ani podróż niekochanej córki nie jest taka sama. Złe doświadczenia są częścią twojej historii, ale nie muszą cię definiować. Nie oznaczają również, że nie masz wyboru, że musisz w tym trwać.

Niekochane córki zasługują na wszystko, czego potrzebuje każdy człowiek, ale żeby w to uwierzyć muszą wykonać ciężką pracę. Uwolnić się z toksycznego wpływu relacji z dzieciństwa. Zacznij od małych kroczków, obiecuję, że warto wyruszyć w tę podróż. Jesteś wystarczająca!

Źródła:
„Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek”. Karyl McBride, Feeria 2021,
https://psychcentral.com