We wcześniejszych pracach zajmowałem się badaniem tego, co oznacza podchodzić inteligentnie do emocji i życia społecznego. Tutaj zastanawiam się nad tym, jak możemy wspólnie wykazać się większą inteligencją w ocenie ekologicznego wpływu naszego stylu życia i jak inteligencja ekologiczna, w połączeniu z przejrzystością rynku, może przyczynić się do tworzenia mechanizmu zmian na lepsze – wyjaśnia autor.

Jego zdaniem, inteligencja ekologiczna pozwala nam przystosować się do zajmowanej przez nas ekologicznej niszy. „Ekologiczna odnosi się do zrozumienia organizmów i ich ekosystemów, natomiast inteligencja znaczy umiejętność uczenia się na podstawie doświadczenia i racjonalnego obchodzenia się ze środowiskiem” – tłumaczy. Jak podkreśla, inteligencja ekologiczna pozwala nam stosować to, czego się uczymy o wpływie naszych działań na ekosystemy, do takiego ich modyfikowania, abyśmy powodowali mniejsze szkody i powrócili do stylu życia nienaruszającego równowagi w naszej niszy, którą dziś jest cała planeta.

Goleman zauważa, że sięgając po „ziołowe” szampony, kupując „zdrową” żywność i korzystając z „ekologicznych” toreb, nie zastanawiamy się zwykle, czy słusznie zostały opatrzone takimi etykietkami. Ich producenci wcale nie ułatwiają kupującym zadania, drukując drobnym druczkiem składniki zastosowane w ich produkcji. Konsumenci zaś nie myślą nawet, jak szkodliwe dla własnego zdrowia i środowiska są rzeczy, które kupują.

Daniel Goleman przedstawia w jaki sposób to, co wytwarzamy i kupujemy, może wpływać skrycie na środowisko naturalne. Pokazuje, w jaki sposób konsumenci i firmy działające na rynku mogą przyczyniać się do zmian koniecznych do ratowania naszej planety przed zagładą ekologiczną. Dodaje, że przedsiębiorstwa reagują na pragnienia konsumentów, a wolny rynek – przynajmniej w teorii – dostarcza nam tego, co chcemy kupić. Znaczy to jednak, że wszyscy, na każdym kroku, możemy aktywnie zacząć działać na rzecz działań naprawczych, których potrzebujemy.

„Inteligencja, która może nas ocalić przed nami samymi, wymaga od nas wszystkich – jako klientów, ludzi biznesu i obywateli – świadomości i skoordynowania wysiłków” – uważa autor.

Daniel Goleman jest psychologiem, konsultantem wielkich firm oraz popularyzatorem nauki. Doktoryzował się na Harvardzie. Pisał artykuły popularnonaukowe do „New York Times\\’a”. Dwukrotnie był nominowany do Nagrody Pulitzera. Wcześniej REBIS opublikował spośród jego „Emocje destrukcyjne – dialog z udziałem Dalajlamy” oraz „Inteligencję społeczną”.ESZ

Inteligencja ekologiczna

Autor bestsellerowej Inteligencji emocjonalnej i społecznej  tym razem radzi  jak rozwijać w sobie inteligencję ekologiczną

Daniel Goleman, autor bestsellerowych książek Inteligencja emocjonalna i Inteligencja społeczna, ujawnia w swojej najnowszej pracy, w jaki sposób to, co wytwarzamy i kupujemy, może wpływać skrycie na środowisko naturalne. Pokazuje, w jaki sposób my sami i przedsiębiorstwa działające na nowoczesnym rynku możemy przyczyniać się do zmian koniecznych do ratowania naszej planety przed zagładą ekologiczną. Zwraca przy tym uwagę na to, byśmy zawsze pamiętali o poszanowaniu trzech sfer:  środowiska geograficznego, innych gatunków zamieszkujących Ziemię, a zwłaszcza innych ludzi.

Używamy na co dzień „ziołowych” szamponów, kupujemy „zdrową” żywność i korzystamy z „ekologicznych” toreb, nie zastanawiając się nawet, czy słusznie zostały opatrzone takimi etykietkami. Ich producenci wcale nie ułatwiają nam zadania, drukując drobnym maczkiem składniki zastosowane w ich produkcji. Co gorsza, zbiorowo nie przyjmujemy do wiadomości, jak szkodliwe są rzeczy, które kupujemy, działając na szkodę własnego zdrowia i środowiska, w którym żyjemy.

Czas najwyższy zacząć rozwijać w sobie inteligencję ekologiczną, tak by nie tylko umieć świadomie wybierać towary z półek sklepowych – te naprawdę zdrowe – ale też wymuszać na przedsiębiorstwach naprawdę sprzyjające środowisku i zdrowiu konsumentów podejście do produkcji oraz warunków pracy.Daniel Goleman jest psychologiem, konsultanem wielkich firm, popularyzatorem nauki. Doktoryzował się na Harvardzie. Przez kilkanaście lat pisał artykuły do „New York Timesa“ na temat nauk o mózgu i nauk o zachowaniu. Dom Wydawniczy REBIS spośród jego prac opublikował dotychczas Inteligencję społeczną Emocje destrukcyjne – dialog z udziałem Dalajlamy.

PAP – Nauka w Polsce
agt/
Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/