Przyroda, klimat i stale rosnąca lista wspierających inicjatywę odbudowy zasobów przyrodniczych (tzw. Nature Restoration Law) mogą odetchnąć z ulgą. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego nie zgodziła się wczoraj (15 czerwca 2003 r.), w dramatycznym głosowaniu, na próbę odrzucenia tej niezwykle istotnej inicjatywy [1].

Odbudowa zasobów przyrodniczych, takich jak wody, gleby, lasy, różnorodność biologiczna ma ogromne znaczenie dla przyszłości UE, klimatu, potrzeb środowiskowych, gospodarczych i społecznych. Mamy do czynienia z katastrofą przyrodniczą, stan zachowania 81% chronionych siedlisk przyrodniczych w UE jest niezadowalający lub zły. Bez inwestycji w zasoby przyrody rozwój gospodarczy będzie utrudniony, lub wręcz niemożliwy. Odbudowa przyrody to jedna z najlepszych inwestycji. Korzyści płynące z odbudowy są średnio dziesięć razy większe niż jej koszty. – mówi Dariusz Gatkowski, doradca zarządu WWF Polska ds. różnorodności biologicznej 

Największym problemem dla inicjatywy odbudowy zasobów przyrodniczych jest postawa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), która prowadziła intensywną kampanie dezinformacyjną, podważała to prawo oraz chce jego odrzucenia. EPL postanowiła nawet wycofać się z negocjacji nad projektem rozporządzenia, odwracając się od możliwości zaproponowania poprawek mających na celu wsparcie finansowe rolników wdrażających działania dla odbudowy zasobów przyrody (np. woda, gleby). Członkami EPL są polskie partie, Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, których przedstawicie są członkami Komisji Środowiska Parlamentu Europejskiego. Przeciw są również Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, których członkiem jest Prawo i Sprawiedliwość. Wsparciem dla inicjatywy były inne grupy w Parlamencie Europejskim (S&D, Zieloni, Lewica i większość RENEW), które zjednoczone głosowały za obywatelami, rolnikami, rybakami i przedsiębiorcami, dla których skutki zmiany klimatu i utrata zasobów przyrody jest poważnym problemem.

Dzisiaj Unia Europejska ledwo uniknęła ogromnego międzynarodowego wstydu. Najbliższe tygodnie to jednak ostatnia szansa dla europosłów na uratowanie prawa w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, wiarygodności Unii Europejskiej i jednocześnie realizację Zielonego Ładu. Komisja ENVI musi pozostać wierna swojej własnej misji: przeciwdziałać zmianom klimatycznym i powstrzymać degradację przyrody. Nie ma Zielonego Ładu bez ochrony różnorodności biologicznej i nie ma zachowania różnorodności biologicznej bez ustawy o odtwarzaniu przyrody. – podsumowuje Sabien Leemans, starsza specjalistka ds. polityki różnorodności biologicznej WWF European Policy Office

Po odrzuceniu wniosku o pogrzebaniu Nature Restoration Law, w trzygodzinnej sesji komisja głosowała ogrom poprawek do projektu rozporządzenia, i w rezultacie zabrakło czasu na głosowanie nad wszystkimi poprawkami. Pozostałe poprawki i sprawozdanie końcowe zostaną poddane pod głosowanie w komisji ENVI na jej następnej sesji w dniu 27 czerwca. Wtedy również komisja ENVI zdecyduje, jaki projekt rozporządzenia ws. odbudowy zasobów przyrodniczych zostanie przedstawione na posiedzeniu plenarnym do głosowania w całym Parlamencie UE.

Sergiy Moroz, kierownik ds. polityki wodnej i różnorodności biologicznej w Europejskim Biurze ds. Środowiska / European Environmental Bureau: „W ostatnich tygodniach można było zaobserwować rosnące poparcie dla prawa w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych [2], w tym ze strony naukowców. Prawo to pozwala na walkę zarówno z kryzysem klimatycznym, jak i katastrofalnym stanem różnorodności biologicznej. Przekaz nauki jest jasny: największymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa żywnościowego i dla rolników są zmiany klimatu i degradacja przyrody. Wzywamy posłów do Parlamentu Europejskiego, aby przeciwstawili się kampaniom dezinformacyjnym i bez dalszej zwłoki kontynuowali konstruktywne negocjacje w celu przyjęcia ambitnego rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych w komisji ENVI oraz na posiedzeniu plenarnym”.

Głosowanie nad inicjatywą odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law) jest sprawdzianem dla polityków co do realnego poparcia, i chęci działania, dla ochrony różnorodności biologicznej i klimatu.

Przypisy:

[1] Komisja ENVI najpierw głosowała nad wnioskiem odrzucającym rozporządzenie. Głosowanie zakończyło się wynikiem 44-44, co oznaczało, że wniosek o odrzucenie rozporządzenia upadł.

Obraz1

[2] Nature Restoration Law jest szeroko popierany między innymi przez przemysł energii wiatrowej oraz słonecznej, naukowcówprogresywnych rolnikówmyśliwychinstytucje finansoweeuropejskich burmistrzów, oraz rosnącą liczbę firm i stowarzyszeń biznesowych. Ponadto, ponad 800,000 osób wsparło ambitne Nature Restoration Law. Obywatele mogli zabrać głos w ramach różnych kampanii, które zostały zainicjowane przez #RestoreNature coalition (w tym Avaaz), WeMoveEuropean Greens itd. Łączna liczba osób wspierających wynosi około 825 000.

WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.

Informacja prasowa