Postępująca miniaturyzacja sprawiła, że nawet potężne centra domowej rozrywki nie wymagają już wielkogabarytowych urządzeń. Nowoczesne telewizory mają co prawda coraz większe ekrany, jednak stają się coraz smuklejsze, przez co ich ustawienie wymaga stosunkowo niewielkiej powierzchni, zwłaszcza w porównaniu do monstrualnych urządzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Jednak szafka RTV nie musi stanowić tylko bazy dla telewizora. Jeśli będzie atrakcyjna wizualnie i funkcjonalna pod innymi względami, na pewno docenimy to na co dzień. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze – podpowiadają specjaliści z Miloni, wielokrotnie nagradzanej za wzornictwo polskiej marki, specjalizującej się w meblach z drewna.

Wybór mebli pod telewizor jest teraz tak bogaty, że każdy, bez trudu, powinien znaleźć swój idealny model. Bez względu na to, czy preferujesz styl minimalistyczny, loftowy, czy jesteś miłośnikiem nowoczesnego designu, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem wymarzonego produktu. Skupimy się zatem na najważniejszych parametrach szafki pod telewizor i podpowiemy, czym się kierować podczas wyboru tego rodzaju mebla.

Fot. Materiały prasowe

Wymiary

Wysokość szafki około 50-60 cm od podłogi pozwoli nam na wygodne oglądanie telewizji, siedząc na sofie w naturalnej pozycji. Przy takim rozwiązaniu telewizor pozostanie na wysokości naszego wzroku, bez zbytecznego obciążania karku. Pamiętaj, że środek ekranu powinien znajdować się na wysokości oczu osoby siedzącej przed nim. Wpływa to na komfort i zdrowie oglądającego. Minimalna szerokość szafki powinna uwzględniać wielkość sprzętu RTV i kilku a najlepiej kilkunastocentymetrowy zapas z każdej strony. Ważne jest, by urządzenie nie wystawało poza granice mebla, ponieważ wprowadzi to dysproporcje wizualne i narazi sprzęt na uszkodzenia. Głębokość szafki powinna więc mieć optymalnie 30-40 cm, jeśli mebel będzie służyć wyłącznie jako „podstawka” pod telewizor. Jeśli ma pomieścić jeszcze sprzęt audio czy wideo, głębokość powinna być dopasowana do sprzętów, jakie chcemy z tym meblem połączyć.

Funkcjonalność

Przy doborze odpowiedniego modelu szafki warto przewidzieć możliwą wymianę sprzętu na nowszy model za kilka lat. Jeśli telewizor jest zawieszony na ścianie, należy na etapie budowy domu lub wykończenia mieszkania wprowadzić w ścianę wpust i umieścić w nim przepust kablowy. Dzięki temu wiszące kable zostaną ukryte w powierzchni ściany i nie będą rzucały się w oczy.