Planując oświetlenie w łazience, chcemy, aby wpisywało się ono w charakter wnętrza, było funkcjonalne i zapewniało wysoki komfort użytkowania. W tym przypadku właściwy dobór lamp i ich rozmieszczenie są uzależnione nie tylko od naszych estetycznych upodobań, ale również od możliwości technicznych, metrażu pomieszczenia czy ograniczeń spowodowanych brakiem dostępu do światła dziennego. Dodatkowo, ze względu na podwyższoną wilgotność, przy wyborze lamp musimy wziąć pod uwagę również kwestię bezpieczeństwa. Karolina Cierpiał, ekspert firmy Nowodvorski Lighting, radzi o czym warto pamiętać na etapie projektu i zakupu oświetlenia do łazienki.

Bez względu na to, czy urządzamy niedużą łazienkę czy pokój kąpielowy, właściwe oświetlenie to jedna z kluczowych kwestii. Trudno sobie przecież wyobrazić, abyśmy mogli cieszyć się wygodą i komfortem, gdy podczas czynności pielęgnacyjnych, golenia czy wykonywania makijażu na naszej twarzy będą rysowały się kontury czy cienie.

Jakie oświetlenie w łazience?

Przystępując do planowania oświetlenia łazienkowego, musimy wziąć pod uwagę trzy podstawowe funkcje, które powinno spełniać.

Pierwszą jest oświetlenie ogólne. Zazwyczaj rolę tę odgrywa lampa sufitowa umieszczona w centralnej części łazienki. W przypadku przestronnych pomieszczeń, uzupełniona może być dodatkowo o oprawy punktowe. Warto zwrócić uwagę, żeby były to lampy umieszczone przy suficie – zwisające zbyt nisko mogą bowiem ograniczać swobodę ruchu. Doskonale sprawdzą się tutaj różnego rodzaju plafony, takie jak SIS czy CAYO z oferty Nowodvorski Lighting. Proste kształty, stonowana kolorystyka i chromowane czy czarne elementy będą pasować do charakteru pomieszczenia, a poprzez swoje wykończenie nawiążą też do koloru armatury będąc jej dopełnieniem stylistycznym. Wysokość opraw pozwala na ich zastosowanie nawet w niskich wnętrzach. Jeżeli jesteśmy wyjątkowymi miłośnikami efektów świetlnych, warto rozważyć lampę PAN LED, która dzięki zamknięciu dodatkową ramąz przezroczystego szkła wprowadzi do aranżacji nutkę stylu glamour, mówi Karolina Cierpiał, ekspert firmy Nowodvorski Lighting.

Fot. Materiały prasowe