Przyglądając się najmodniejszym dziś projektom aranżacyjnym nietrudno jest wyróżnić jeden mianownik, łączący je wszystkie. Jest nim styl organiczny. Główne jego wyróżniki, a więc gładkie formy, łuki, obłości i inne meandryczne kształty coraz częściej pojawiają się we wnętrzach. Być może stoi za tym fakt, że elementy te pochodzą wprost z natury, skąd czerpią swoje dobroczynne właściwości. Organiczne motywy wprowadzają atmosferę harmonii i spokoju, poprawiają nastrój i działają kojąco. Łazienka z takimi elementami zyskuje wymiar domowej strefy relaksu, w której po prostu chce się przebywać.

Organiczne elementy w łazience – pomysły

Sposobów na wprowadzenie stylu organicznego do łazienki jest wiele. Na rynku znajdziemy szeroki asortyment materiałów wykończeniowych i dodatków, które nam w tym pomogą. Przykładem mogą być chociażby płytki ze strukturalnym wykończeniem, układające się w fantazyjne wzory i łuki – na przykład w formie ryflowań. Mniej inwazyjnym sposobem na wprowadzenie stylu organicznego do łazienki jest zastosowanie odpowiednich dodatków. Sięgnijmy więc po lustra w nieregularnych, meandrycznych kształtach oraz kuliste, opływowe lampy. Pożądane będą też motywy ceramiczne i strukturalne tkaniny utrzymane w jasnych barwach. Pamiętajmy bowiem, że w stylu organicznym kolor odgrywa ważną rolę. Warto ograniczyć paletę barw do podstawowych tonów, takich jak beże, brązy, biel i szarości.

Fot. Materiały prasowe

Meble pasujące do stylu organicznego

Zabudowa łazienki w stylu organicznym powinna być jak najbardziej neutralna w formie. Wprowadzi to wrażenie lekkości i swobody typowej dla stylu organicznego. Warto skłaniać się ku prostym bryłom, pozbawionym motywów ozdobnych, jak na przykład kolekcja MO-RE marki Defra (projekt – Studio Politowicz) w konfiguracji z gładkimi frontami z uchwytem frezowanym przelotowo. – Seria MO-RE oferuje dwa rodzaje frontów do wyboru: fronty zupełnie gładkie, z frezowanym przelotowo uchwytem oraz fronty frezowane na krawędziach, przeznaczone do łączenia z uchwytem TWIG. W pierwszym wariancie, absolutny minimalizm mebli stworzy neutralną bazę całej aranżacji, a frezowany, owalny uchwyt o zaokrąglonych brzegach podkreśli pozostałe motywy stylu organicznego, pełne zaokrągleń, łuków i obłości. – mówi ekspert marki Defra.

Głównym wyróżnikiem kolekcji MO-RE jest jej pełna modułowość. Pozwala ona na łączenie poszczególnych modułów ze sobą i stworzenie własnej zabudowy od podstaw, niemal tak samo, jak w przypadku mebli na wymiar. Znajdziemy w niej szeroką gamę brył, m.in. szafki z drzwiami lub szufladami, słupki, szafki zintegrowane z koszem na bieliznę, półki w formie otwartych kubików, blaty konglomeratowe i laminowane, dedykowane umywalki nablatowe i meblowe oraz lustra. Kolekcja występuje w matowej bieli, matowej czerni oraz w intensywnym kolorze Bodega o barwie ciemnego oranżu. W stylu organicznym najlepiej sprawdzi się ponadczasowa biel. Stworzy ona neutralne tło dla bardziej wyrazistych dekoracji i dodatków w fantazyjnych formach.