Zdrowo się odżywiasz, starasz się ćwiczyć, badać regularnie. Ale czy jesteś „sprawny emocjonalnie”? Dbasz o swoje zdrowie psychiczne? A może pozwalasz, żeby doświadczenia z przeszłości determinowały twoją teraźniejszość – a być może i przyszłość?

Bardzo często rozwijamy swoje kompetencje w pracy, dbamy o karierę, kondycję fizyczną, nawet coraz częściej dbamy o jakość naszych związków, ale wciąż zapominamy o bardzo ważnym elemencie: o naszych zdrowych emocjach.

Mamy piękne życia, ale wciąż coś nas powstrzymuje przed osiągnięciem stanu spokoju, zadowolenie, szczecią. Zazwyczaj to przeszłość i emocje, na które nie chcemy sobie pozwolić.

A co by było, gdybyś mógł ćwiczyć swoje emocje tak jak mózg i ciało? Lepiej je zrozumieć, usłyszeć i nie pozwalać by ci ciążyły?

4 kluczowe zasady wzmacniające twoje zdrowie emocjonalne

Krok pierwszy: Przyznaj się

Nie zaczynasz zmieniać stylu życia, ubrań, pracy czy diety, dopóki nie przyznasz sam przed sobą, że nadszedł na to czas. Musisz poczuć taką potrzebę – bez względu na szczegółową motywację. To samo można powiedzieć o twoim zdrowiu emocjonalnym.

Bądź gotów przyznać się przed sobą, powiedzieć na głos, co Cię powstrzymuje.

Łatwiej powiedzieć niż zrobić. 

Nasza kultura robi coraz większe postępy, jeśli chodzi o postrzeganie zdrowia psychicznego, ale wciąż mamy sporo do nadrobienia.

Często sami wstydzimy się swoich uczuć i emocji – zwłaszcza tych negatywnych, niechcianych. Nie martw się. To jak z pierwszym wyjściem na siłownię, to nie jest łatwy krok, ale potem będzie tylko lepiej.

Krok drugi: Szukaj

Nie bój się szukać, czytać, pytać. To twoja podróż, twoja zmiana na lepsze, twój rozwój.

Może kurs mindfullness albo dobra książka? Jest wielu przewodników i wiele poradników, które pomogą ci zadbać o siebie. Nie każdy będzie „dobry”, nie każdy głos będzie „twoim” głosem – poszukuj tego, co najbardziej ci odpowiada. I proszę, nie rzucaj swoich emocji  kąt tylko dlatego, że trafiłeś na nauczyciela czy treści, które ci kompletnie nie odpowiadają. Uwierz w swoją intuicję!

W zależności od własnego doświadczenia zapoznaj się z książkami, artykułami i podcastami na dany temat lub tematy, które odpowiadają twoim potrzebom.

Znajdź czas, aby dostroić się do głosów, które będą Cię informować, inspirować i idź naprzód.

Krok trzeci: Zatrzymaj się

Aby zacząć, musisz najpierw przestać. Dlaczego? Kluczem do odkrywania swoich emocji jest spokój, pewna harmonia – jak inaczej masz usłyszeć to, co tak długo wyciszałeś?

Wprowadź spokój do swojego życia poprzez proste praktyki, takie jak joga, medytacja lub prowadzenie dziennika. Czas spędzony niespiesznie, z uwagą.

Dzięki temu zaczniesz dostrzegać doświadczenia i emocje, które wcześniej zagłuszałeś.

Czy to zawsze będzie łatwe? Nie. Czy zawsze będzie dobrze? Z całą pewnością nie. 

Podobnie jak w przypadku nowego programu ćwiczeń, kluczem jest uczynienie go priorytetem i trzymanie się go. Nikt nie nadążą za pierwszy razem, ale z każdą minutą uczy się.

Krok czwarty: Umów się do specjalisty

Jeśli kiedykolwiek zapisałeś się na siłownię, prawdopodobnie zaoferowali ci bezpłatną sesję treningu osobistego w ramach twojego członkostwa lub wycieczkę po siłowni z jednym z trenerów. To samo dzieje się na zajęciach z fitnessu – trener lub trenerka podchodzą i korygują uczestników podczas wykonywania ćwiczeń. Jednym z powodów jest nauczenie się prawidłowego korzystania z dostępnego sprzętu i poprawne wykonywanie ćwiczeń, co prowadzi do lepszych postępów i mniejszych obrażeń. Wydaje się to oczywiste. A jednak wciąż trudno nam tak spojrzeć na swoją psychikę i emocje.

Czasami jedynym sposobem, aby pójść dalej, jest pomoc profesjonalisty. Terapia może wzmocnić twój plan, i dać ci odpowiednie narzędzia – niezbędne, żeby osiągnąć swój mały emocjonalny sukces.

Wzmocnij swoje zdrowie emocjonalne i pogódź się z przeszłością. Wtedy będziesz gotowy, aby otworzyć się na nowe możliwości.

Na postawie: yourtango.com