Od początku wojny w Ukrainie polskie społeczeństwo zaangażowało się w działania na rzecz osób uciekających przed wojną. Z ogromnym zaangażowaniem pomagamy milionom osób, zapewniając im schronienie czy produkty pierwszej potrzeby. Barierą, która utrudnia nam komunikację z Ukrainkami i Ukraińcami jest brak znajomości języka ukraińskiego. Studenci School of Form z Uniwersytetu SWPS postanowili wyjść naprzeciw temu wyzwaniu i stworzyli wizualny minisłownik polsko-ukraiński w formie papierowej oraz w wersji mobilnej w postaci strony internetowej.

Studenci i studentki pierwszego roku studiów (niestacjonarni i stacjonarni) w ramach zajęć
z podstaw Adobe zaprojektowali wizualny minisłownik podstawowych zwrotów dla uchodźców
z Ukrainy i osób, które goszczą ich w swoich domach. Pod okiem wykładowcy Bartosza Grześkowiaka powstał zestaw znaków pomagający w przełamaniu bariery językowej, zwłaszcza w pierwszych dniach wspólnego mieszkania. 

Po linkiem znajdują się pliki pdf w różnych wersjach językowych – gotowe do pobrania i wydruku w formacie A4.

Dodatkowo powstała mobilna wersja w postaci strony internetowej, przygotowana przez studentki School of Form pod nadzorem Macieja Macha.

Jeśli chciałbyś wesprzeć nas tłumaczeniami, napisz wiadomość na: [email protected]

***

School of Form to kierunek wzornictwo,na Wydziale Projektowania Uniwersytetu SWPS w Warszawie, który jest najmłodszym wydziałem uczelni uruchomionym w 2020 roku. Wcześniej School of Form od 2011 roku działało jako Katedra Projektowania w poznańskiej Filii Uniwersytetu SWPS. Studia trwają 4 lata, a po ich ukończeniu absolwenci uzyskują tytuł licencjata Uniwersytetu SWPS na kierunku wzornictwo. Nad unikalnym programem nauczania, który łączy w sobie elementy edukacji projektowej i humanistycznej pracował zespół ekspertów pod przewodnictwem Lidewij Edelkoort, wieloletniej szefowej Design Academy Eindhoven, która jest mentorką School of Form. Program studiów w 2012 roku został nagrodzony w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najlepszy program kształcenia wdrożony zgodnie z Krajowymi Ramami Kwalifikacji, a w 2016 roku. uzyskał ocenę pozytywną Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W ciągu tych lat kierunek ukończyło przeszło 200 licencjatów i licencjatek, którzy z powodzeniem rozwijają karierę projektową lub kontynuują naukę na najlepszych polskich i międzynarodowych uczelniach.

School of Formwspółpracuje z polskimi i światowymi projektantami, wykładowcami praktykami i ekspertami, pracującymi dla najlepszych marek i firm z różnych branż. Jednym z najistotniejszych elementów strategii kształcenia w School of Form jest połączenie nauki rzemiosła i humanistyki z biznesem już na wczesnym etapie projektowym. Współpraca z poważnymi partnerami biznesowymi, którzy wspierają finansowo rozwój studentów, a także oferują im staże w swoich przedsiębiorstwach to również znak rozpoznawczy School of Form. Studenci odbywają praktyki w krajowych i zagranicznych studiach projektowych, firmach produkcyjnych i warsztatach rzemieślniczych w zależności od wybranego przez siebie profilu.

Obecność w głównym kampusie – gdzie prowadzone są studia z obszaru psychologii, kulturoznawstwa, zarządzania, prawa i komunikacji, stanowiące przedmiot zainteresowania i narzędzie wsparcia projektantów, tworzy przestrzeń rozwoju i możliwości współpracy ze zróżnicowanym zespołem badaczy, dydaktyków i praktyków.

Więcej informacji o School of Form: www.sof.edu.pl