Propozycja refundacji leków OTC pojawiła się w wersji projektu tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej już po konsultacjach publicznych, tuż przed przekazaniem projektu do Sejmu. Nowelizację Sejm uchwalił 13 lipca i została przekazana do Senatu – informuje Prawo.pl.

OTC to leki, które pacjenci mogą kupić bez konsultacji z lekarzem, aby uśmierzyć na przykład ból głowy, ból menstruacyjny czy objawy przeziębienia, mają być refundowane.

Jeśli przepis wejdzie w życie, minister zdrowia będzie mógł zdecydować o refundacji leków dostępnych obecnie na stacjach benzynowych czy w sklepach. Nie oznacza to jednak, że w tych miejscach można będzie taki lek otrzymać „za darmo” lub „ze zniżką” – przekonuje Prawo.pl.

Serwis Prawo.pl przypomina, że wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski na jednym z posiedzeń Komisji Zdrowia podkreślał, że refundacja ma dotyczyć tylko sytuacji, w których leki przyjmowane są ze względu na wskazania medyczne, a receptę będzie można zrealizować jedynie w aptece.

Według Prawo.pl pomysł refundowania leków OTC jest zaskoczeniem.

„Pytanie, na które nie ma odpowiedzi, brzmi: jak refundacja leków OTC wpłynie na rynek tych leków. Leki OTC są obecnie reklamowane. Reklama leków refundowanych jest natomiast zakazana. Lek OTC lub jego odpowiednik, który będzie refundowany, będzie mógł być reklamowany czy nie? Czy nadal będzie możliwa sprzedaż takich leków przez Internet czy nie? Przepis wprowadzony do ustawy refundacyjnej nic o tym nie mówi. Branża zadaje te pytania, ale Ministerstwo Zdrowia nie udziela na nie odpowiedzi. Objęcie refundacją leków OTC wywoła efekt domina, o czym nie pomyślano” – zauważa na łamach Prawo.pl Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków.

Więcej informacji na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/zdrowie/refundacja-lekow-bez-recepty-otc,522263.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło informacji: PAP MediaRoom