Na negatywne doświadczenia związane z epidemią COVID-19 wskazuje 80 proc. Polaków. W tej sytuacji posiadanie odpowiedniej wiedzy w zakresie wyboru odpowiedniej jakości maseczek czy testów antygenowych jest przepustką do poczucia bezpieczeństwa zarówno w miejscu pracy, jak i w życiu prywatnym.

Z badania agencji badawczej SW Research na zlecenie producenta maseczek FFP2 i FFP3 firmy BISAF wynika, że wśród Polaków można zaobserwować dość wyraźny podział na osoby, które zasłaniają usta i nos świadomie w celu ochrony siebie i innych (58,5 proc.) oraz osoby, które robią to poniekąd pod przymusem (41,5 proc). Mimo zniesienia nakazu noszenia maseczek na otwartej przestrzeni jest to cały czas jedna z najskuteczniejszych metod ochrony przed COVID-19.

Na co zwracać uwagę przy zakupie maseczki?

W sytuacji, kiedy musimy używać maseczki przez dłuży okres, ważny staje się komfort jej użytkowania. Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów, które mają jak najniższe opory oddychania i pozwalają na pracę w nich nawet przez 8 godzin. Maska powinna ściśle przylegać do twarzy, zakrywając usta i nos – jeśli to możliwe bez żadnych szczelin. Każda przestrzeń między twarzą a maską jest potencjalnym miejscem, przez które może przedostać się wirus.