Bez dobrej kondycji skóry głowy nie ma szans na piękne, zdrowe włosy. Stan skóry głowy jest bardzo istotny, ponieważ wpływa bezpośrednio na kondycję włosów. Niestety zdarza się, że borykamy się z różnymi dolegliwościami skalpu odbijającymi się na zdrowiu i wyglądzie naszych kosmyków. Jedną z nich może być także sucha skóra głowy, powiązana z nieprzyjemnymi objawami w postaci swędzenia czy podrażnienia. Jak rozwiązać ten problem i nawilżyć skórę głowy podpowiada trycholog.

Na głowie, podobnie jak na skórze całego ludzkiego ciała, umieszczone są gruczoły łojowe produkujące sebum. Rola sebum polega na natłuszczaniu skóry i ochrony jej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, dotyczy to zarówno skóry głowy, jak i samych włosów, aby nie były suche i łamliwe.

Efektem zaburzeń w wydzielaniu sebum może być sucha skóra na głowie. Jest ona zazwyczaj bardziej podatna na podrażnienia, które mogą skutkować na przykład swędzeniem, zaczerwienieniem czy uczuciem napięcia oraz pojawiającym się łuszczeniem. Za suchą skórę głowy może być odpowiedzialnych wiele, bardzo różnych czynników, na przykład nieodpowiednia dieta uboga w witaminy i minerały oraz tłuszcze nienasycone, nieprawidłowa pielęgnacja z błędami w doborze produktów do skóry głowy, niewłaściwa stylizacja włosów i zbyt częste ich farbowanie, jak również zaburzenia hormonalne, niektóre choroby i schorzenia oraz czynniki zewnętrzne w postaci choćby promieniowania UV. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog.