Historia, tradycja i duchowość Wielkiego Tygodnia na dwóch przeciwległych krańcach Europy, w Hiszpanii i w Polsce, na Ukrainie i w Rosji; to temat sesji naukowej, która odbywa się w dniach 15-20 maja na http://www.uw.edu.pl/Uniwersytecie Warszawskim oraz w http://www.ihpan.edu.pl/ Instytucie Historii PAN w Warszawie. Seminarium zorganizował Ośrodek Badań nad Tradycją Antyczną w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (OBTA UW) przy współpracy z hiszpańskim  Stowarzyszeniem Studiów nad Wielkim Tygodniem oraz Uniwersytetem La Rioja w Logrońo. Sesji towarzyszą koncerty muzyki sakralnej z Hiszpanii i śpiewy gregoriańskie.

HISZPAŃSKIE PROCESJE WIELKIEGO TYGODNIA

Wielkanoc to najważniejsze święto religijne w Hiszpanii, obchodzone bardzo uroczyście i z dużym przepychem. Najważniejszym elementem hiszpańskiego Wielkiego Tygodnia są procesje, w których eksponuje się mękę Pańską, mniej zaś na samo Zmartwychwstanie. Tradycje wielkanocne są zróżnicowane w zależności od regionu, a nawet danej miejscowości.

Procesje Wielkiego Tygodnia są organizowane przez liczne bractwa religijne, z których każde posiada swojego patrona. Tradycja tych kongregacji religijnych wywodzi się z XIII wieku, choć ich rozkwit przypadł na wiek XV i XVI. Obecnie istnieje w Hiszpanii około 60 bractw, których członkowie organizują procesje Wielkiego Tygodnia.

W trakcie sesji zostaną zaprezentowane tradycje obchodzenia Wielkiego Tygodnia w różnych regionach Hiszpanii, w Andaluzji, Aragonii, La Rioja i Lewancie. Prezentacjom będą towarzyszyły pokazy multimedialne.

Prof. José Luis Gómez Urdáńez wygłosi wykład, w którym przedstawi historię i tradycję bractw religijnych w Hiszpanii – fenomen kulturalny, który czyni Wielki Tydzień tak wyjątkowym.

BICZOWNICY Z SAN VINCENTE

Na szczególną uwagę zasługuje prezentacja tzw. „los picaos”, biczowników z San Vicente de la Sonsierra w północno-wschodnim regionie La Rioja (słynącym także z doskonałych win), którzy w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek praktykują średniowieczną tradycję samobiczowania.

Z kolei jedne z najbardziej spektakularnych procesji odbywają się w Murcji, gdzie członkowie bractw niosą podczas procesji „pasos”, znacznych rozmiarów platformy z figurami przedstawiającymi Matkę Boską, Jezusa Chrystusa oraz sceny pasyjne. Towarzyszą im osoby przebrane za postaci biblijne oraz pokutnicy w spiczastych kapturach, tzw. „capirotes”.

MUZYCY I ŚPIEWACY

Ważnym elementem sesji będą organizowane jako imprezy towarzyszące trzy koncerty.

W poniedziałek 15 maja o godz. 19.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15 odbędzie się Koncert muzyki hiszpańskiego Wielkiego Tygodnia w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją ppłk. Abla Moreno Gómeza (gościnnie).

W czwartek 18 maja o godz. 20.00 będzie miał miejsce w Bazylice Świętego Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście 3 Koncert scholii OO. Dominikanów „Śpiewy gregoriańskie Wielkiego Tygodnia”.

W sobotę 20 maja Koncert muzyki hiszpańskiego Wielkiego Tygodnia w wykonaniu 40 muzyków Orkiestry Królewskiego, Sławetnego, Czcigodnego i Starożytnego Arcystowarzyszenia Najwspanialszej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa z Murcji.

Podczas kolejnych dni sesji zostaną zaprezentowane historia i tradycje obchodzenia Wielkiego Tygodnia wśród różnorodnych wyznań chrześcijańskich w Polsce, na Ukrainie i w Rosji, w tym pokaz malowania pisanek ukraińskich w sobotę 20 maja.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych. Więcej informacji: www.obta.uw.edu.pl.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Łucyk
reo
Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/