Zbliża się kolejny sezon wakacyjny w czasie światowej pandemii COVID-19. Jaki wpływ ma ona na nawyki urlopowe Polaków i czy chętniej decydujemy się na urlop w kraju, a może wyruszymy za granicę?  Analizę badań dotyczących wakacyjnych planów Polaków przeprowadził dr Michał Lutostański, socjolog z Uniwersytetu SWPS. 

Nie każdy skorzysta z urlopu. Jak wynika z badania „Plany wakacyjne Polaków” przeprowadzonego przez Kantar Public, ponad jedna trzecia rodaków w ogóle nie planuje wyjazdu w tym roku. Pozostałe dwie trzecie rozważają podróżowanie głównie po Polsce. Najrzadziej wypoczywać będą osoby po 55. roku życia, osoby z wykształceniem podstawowym oraz mieszkańcy mniejszych miast.

Zawsze wydaje nam się, że lato to okres, w którym wszyscy ruszają na wymarzone wakacje i urlopy. Zapominamy jednak, że to bardzo wielkomiejska narracja i perspektywa. Jak pokazują najnowsze badania Kantar Public, jedynie czterech na dziesięciu mieszkańców wsi i blisko połowa mieszkańców małych miast planuje wakacje. Warto pamiętać, że dla wielu regionów Polski lato nie jest okresem wypoczynku, ale wzmożonej pracy związanej z nasilonym ruchem turystycznym. Wyjeżdżając na urlop, warto pamiętać, że miejsce, które odwiedzamy to czyjś dom i należy go szanować