Wystawa „Tamara Berdowska: Trzeci wymiar” w przestrzeni wystawienniczej Artinfo.pl przy ul. Dzielnej 5 w Warszawie to okazja do zapoznania się z pełnym spektrum twórczości artystki, której dorobek jest zaliczany do kanonu polskiej abstrakcji geometrycznej. Ekspozycja będzie otwarta dla publiczności do 16 września.

Twórczość Tamary Berdowskiej wykracza daleko poza klasycznie rozumiane malarstwo na płótnie. To wyrafinowane rozważania o przestrzeni, barwie, symetrii, ruchu, iluzji i formie. Przez ponad 30 lat pracy artystycznej Berdowska konsekwentnie rozwija i realizuje swoją bardzo osobistą i indywidualną wizję tego, czym może być to medium, jak otworzyć je na tytułowy „trzeci wymiar”.

Fot. Materiały prasowe

Dyplom z wyróżnieniem obroniła w 1990 roku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczęszczała do pracowni profesor Janiny Kraupe Świderskiej – znakomitej malarki, jednej z najważniejszych powojennych krakowskich abstrakcjonistek.

Dziś jest artystką totalną, zawsze w procesie, który zawiesza właściwie tylko na czas snu. Prace Tamary Berdowskiej są materialnym odzwierciedleniem jej intymnych przeżyć, także tych zakorzenionych w codzienności. Inspiracji nie szuka daleko – śmieje się, że bodźcem, który może uruchomić jej wyobraźnię i intelekt bywa nawet plama benzyny dostrzeżona na drodze.