Erotyczny obraz Wojciecha Fangora, uwielbiane przez widzów akty Jerzego Nowosielskiego czy fantazje na temat kobiecego ciała w wykonaniu Władysława Jackiewicza. Te niezwykle sensualne dzieła pojawią się na czerwcowej wystawie „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945”. Łącznie od 18 do 29 czerwca zaprezentowanych zostanie blisko 60 dzieł. 

Erotyczny obraz Wojciecha Fangora to zupełna rzadkość na rynku. Artysta kojarzony głównie z malarstwem geometrycznym, w latach 70. i 80. powrócił do malarstwa figuratywnego, a z jego pracowni wyszła seria prac odnoszących się do relacji międzyludzkich. Fangor wierzył, że każdy człowiek posiada dwie przestrzenie, zewnętrzną oraz wewnętrzną, które wzajemnie się przenikają. Podczas każdego spotkania pomiędzy dwojgiem ludzi tworzy się także trzeci rodzaj przestrzeni, który był głównym elementem zainteresowania artysty. Przedstawił go w pracy „Przestrzeń międzypiersiowa”, która zaprezentowana zostanie na wystawie w DESA Unicum. Artysta wspomniane relacje oraz napięcie oddaje za pomocą kolorów oraz abstrakcyjnych kształtów. 

Piękno kobiecego ciała jak nikt inny potrafił przedstawić Jerzy Nowosielski. Jego akty są niezwykle wysublimowane i pełne wdzięku. Kobiety dla artysty były niegasnącym źródłem inspiracji i twórczych poszukiwań. Ich ciała na obrazach Nowosielskiego są mocno zarysowane, mają charakterystycznie wydłużone kończyny, pociągłe twarze o owalnym kształcie, ciemne, migdałowe oczy. Długie, smukłe sylwetki postaci można przypisać wpływowi ikonopisarstwa. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych tematów malarstwa Nowosielskiego są wizerunki młodych dziewczyn w sportowych strojach. Jedna z takich prac „Kobieta na plaży”, pojawi się na wystawie w DESA Unicum. Tajemnicza, ubrana w kostium gimnastyczny dziewczyna zdaje się cieszyć promieniami słońca. Postać emanuje pewnego rodzaju nieświadomą niewinnością. Drugi obraz przedstawia kobiecy akt na tle miasta.