W nocy z 12 na 13 marca poznamy laureatów Nagrody Akademii Filmowej. Dzień wcześniej w kinie Elektronik odbędzie się darmowy pokaz nominowanego do Oscara filmu Dom z drzazg”, opowiadającego o ukraińskich dzieciach. Podczas wydarzenia będzie możliwość wsparcia organizacji niosących pomoc Ukrainie.

„Dom z drzazg” w reżyserii Simona Lerenga Wilmonta to przejmujący film o losach ukraińskich dzieci zamieszkujących tymczasowy dom dziecka, położony 20 kilometrów od linii frontu. Obraz ten będzie pretendował do tytułu najlepszego dokumentu tegorocznych Oscarów. Tuż przed ceremonią, 12 marca 2023 r., w warszawskim kinie Elektronik odbędzie się darmowy seans, podczas którego można będzie dołączyć do zbiórki na rzecz pomocy dzieciom w Ukrainie.

Film „Dom z drzazg” opowiada historię trójki dzieci — Evy, Sashy i Kolyi — które czekają na rozstrzygnięcie ich losu. Nie pokazuje bitw i pola walki, lecz oferuje głębsze spojrzenie na wpływ wojny na najbardziej wrażliwą część społeczeństwa. W tym przejmującym i głęboko intymnym dokumencie trójka dzieci tymczasowo pozbawionych rodziców odnajduje przyjaźń i iskierki nadziei w zniszczonych murach niezwykłego sierocińca we wschodniej Ukrainie. Grupa oddanych pracowników socjalnych tworzy chwile radości i wytchnienia od utraconego dzieciństwa.

Projekcja filmu jest okazją do oddania głosu ukraińskim dzieciom, które są zmuszone do przeżywania dzieciństwa w czasie wojny:

Chciałem pokazać, że pomimo życia w cieniu wojny, były one również takie same jak wszystkie inne dzieci. Jak każde inne dziecko, przeżywają zauroczenie, uczą się tańca i cieszą się na Boże Narodzenie” – mówi reżyser filmu Simon Lereng Wilmont. – „Te małe chwile przyjemności i przebłyski radości pomagają uwierzyć, że zawsze jest nadzieja na lepszą przyszłość. Ale jednocześnie zdajesz sobie sprawę, jak bardzo są one kruche.”

Zbiórkę na rzecz Fundacji można wesprzeć również online: https://zrzutka.pl/mjtpw5

Przed i po seansie w hallu kina można również obejrzeć wystawę zdjęć z Kijowa. Wydarzenie jest organizowane przez Studium Europy Wschodniej i Fundację STUS.

Studium Europy Wschodniej to jednostka badawczo-dydaktyczna Uniwersytetu Warszawskiego specjalizująca się w dziedzinie Studiów Wschodnich. Jest to pierwszy ośrodek w Polsce z kompleksowymi studiami uniwersyteckimi pierwszego stopnia i drugiego stopnia o charakterze interdyscyplinarnym poświęconymi tematyce wschodniej. Dostosowane są do światowych trendów rozwojowych dotyczących tworzenia tzw. „area studies”.

Fundacja STUS jest kolektywem młodych aktywistów. Od pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę niesie pomoc rzeczową zarówno osobom uciekającym przed wojną, jak i tym, którzy zostali w kraju walczyć za wolność. W ramach swoich inicjatyw organizuje wystawy sztuki i społeczne projekty artystyczne, aby zebrać fundusze dla Ukrainy i zintegrować uchodźców, łącząc osoby z różnych grup społecznych. Więcej informacji w mediach społecznościowych Fundacji: https://www.instagram.com/kolektywstus/ | https://www.facebook.com/kolektywstus

Fundacja Voices of Children udziela dzieciom wsparcia w czterech głównych obszarach: wsparcie psychospołeczne, rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych, pomoc humanitarna, rzecznictwo praw dziecka. Od wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie w 2022 roku Fundacja znacznie zintensyfikowała swoje działania. Pomogła ponad 4500 dzieciom uzyskać kwalifikowane wsparcie psychologiczne i udzieliła pomocy humanitarnej ponad 13 000 rodzin. Obecnie ponad 60 psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów pracuje nad tym, aby ukraińskie dzieci nie straciły dzieciństwa i uśmiechu. Więcej informacji na stronie Fundacji: https://voices.org.ua/en/