Kariera i domowe obowiązki sprawiają, że czasem martwimy się o ilość czasu spędzanego z dziećmi. Wspólne chwile mają olbrzymie znaczenie w budowaniu trwałych relacji z pociechami i zapewnieniu im poczucia bezpieczeństwa. Specjalistka wskazuje, dlaczego poświęcanie uwagi najmłodszym jest tak istotne.

Interakcje między rodzicem a dzieckiem są kluczowe dla prawidłowego rozwoju pociech. Badania duńskich naukowców wykazały, że ilość czasu poświęcanego na zabawę z najmłodszymi, czytaniu im lub pomaganiu w nauce pozytywnie wpływa nie tylko na szkolne wyniki, ale także na zachowanie dziecka i kształtowanie zdolności poznawczych. Wspólnie spędzone chwile mają także znaczenie dla rodziców, którzy wykazują podczas nich mniejszy smutek, stres i zmęczenie[1].

Z kolei neuronaukowcy i psychiatrzy dziecięcy z Waszyngtońskiego Uniwersytetu Medycznego w St. Louis udowodnili, że opieka nad potomstwem we wczesnym etapie życia ma wpływ także na rozwój anatomiczny. Badania wykazały, że dzieci, którym rodzice poświęcili więcej uwagi, mają większy hipokamp – część mózgu odpowiadającą przede wszystkim za pamięć, zdolności poznawcze i odporność na stres[2].