Opinie o chwaleniu dzieci są różne – jedni są zdecydowanym zwolennikiem częstego motywowania maluchów w ten sposób, inni natomiast twierdzą, aby w pochwałach być oszczędnym, gdyż może to spowodować wychowanie narcyza. Jak jest naprawdę? Zobaczcie, co na ten temat mówi ekspert z dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co.

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Bo faktem jest, że dziecko trzeba chwalić, aby umacniać w nim pewność siebie i poczucie własnej wartości. Z drugiej jednak strony, trzeba wiedzieć, jak to robić, aby nasze słowa trafiły do dziecka, ale również nie zbudowały postawy człowieka egocentrycznego. Jak w większości przypadków dotyczących wychowania młodego człowieka – to wyważone podejście jest trudne, ale możliwe do wprowadzenia dla każdego – Anna Osiecka, Dyrektor Regionalny dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co.

Jak chwalić, aby nie przedobrzyć

Nie tylko w przypadku dzieci, ale także dorosłych – sztuka chwalenia bywa trudna. Sami doskonale czujemy, kiedy pochwały, czy komplementy są szczere, kiedy wymuszone, a kiedy wypowiedziane automatycznie. Często natomiast zapominamy, że dzieci również bardzo dobrze odczytują nasze emocje i zachowania.