Aplikacja RESQL, w której uczniowie mogą anonimowo zgłosić nauczycielowi incydenty przemocy, została dostosowana do komunikacji w języku ukraińskim i rosyjskim. Narzędzie dla szkół stworzyli i rozwijają psychologowie z Uniwersytetu SWPS.

„Wdrażając system RESQL chcemy wyjść naprzeciw potrzebom wynikającym z różnic kulturowych i odrębnych systemów edukacyjnych” – tłumaczy dr Małgorzata Wójcik, psycholożka, która uczestniczyła w pracach nad dostosowaniem polskiego narzędzia do komunikacji w języku ukraińskim i rosyjskim.

W szkołach, które zdecydują się na wdrożenie aplikacji, uczniowie będą mogli powiadomić nauczyciela, że byli świadkami lub ofiarami przemocy rówieśniczej – fizycznej lub psychicznej. Nie muszą przy tym podawać swoich personaliów. Zgłoszenie trafi bezpośrednio do wyznaczonych nauczycieli czy pedagogów. W aplikacji dostępne są materiały, które mają ułatwić właściwe zareagowanie, a także podjęcie decyzji lub działań po zgłoszeniu incydentu. Dyrektor otrzymuje raport dotyczący każdego zgłoszenia.

Dodatkowo nauczyciele mogą korzystać z przygotowanych przez psychologów i pedagogów scenariuszy lekcji na temat przemocy szkolnej. A uczniowie – czytać materiały dotyczące przemocy rówieśniczej, obecnie już w trzech wersjach językowych.

Jak informuje Centrum Prasowe Uniwersytetu SWPS, od września naukę w polskich szkołach rozpocznie nawet pół milio