Płyta gazowa – szklana czy emaliowana?
Madams
Odpowiednie nawodnienie organizmu to jeden z filarów zdrowia i dobrego samopoczucia każdego z nas, jednak szczególnie duże znaczenie ma ono w przypadku niemowląt. Karolina Możdżeń, magister psychodietetyki i dietetyki klinicznej, ekspert marki Mama i ja wyjaśnia, jak zadbać o prawidłową podaż płynów u najmłodszych, a także mam karmiących piersią i kobiet w ciąży.
Lekarze i specjaliści od żywienia są zgodni, że dbałość o ilość i jakość spożywanych napojów powinna być ważna dla osób w każdym wieku, jednak w przypadku niemowląt, młodych mam i kobiet w ciąży jest to priorytet. Co zatem robić, aby organizm był prawidłowo nawodniony? Przede wszystkim zadbać o dobre nawyki, najlepiej od najwcześniejszych lat. Zapotrzebowanie na wodę zmienia się w różnych okresach życia człowieka i zależy od wielu aspektów, w tym wieku, płci, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Najmłodsze dzieci, od urodzenia do 6 miesiąca życia, w przeliczeniu na masę ciała, potrzebują stosunkowo dużo płynów, jednak należy pamiętać, że w ich przypadku dopajanie nie jest wskazane. Wszystkie potrzeby zaspokaja pokarm matki lub mleko modyfikowane, dlatego zalecane jest karmienie na żądanie i przystawianie do piersi bądź podawanie butelki zawsze wtedy, gdy dziecko tego potrzebuje, wyjaśnia Karolina Możdżeń, magister psychodietetyki i dietetyki klinicznej, ekspert marki Mama i ja.
Podawanie niewielkich ilości wody, herbatek ziołowych czy rozcieńczonego, niesłodzonego soku można rozpocząć dopiero wraz z rozszerzaniem diety, czyli w drugim półroczu życia niemowlęcia. Wykształcenie u dziecka nawyku picia wody ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia i kondycji, warto zatem położyć nacisk na tę kwestię od samego początku. Nie należy podawać maluchom słodzonych produktów do picia, bo młody organizm wcale ich nie potrzebuje. Wręcz przeciwnie: podawanie przez cały dzień słodkich soczków i napojów może skutkować zmniejszeniem apetytu, zwiększyć ryzyko wystąpienia otyłości i cukrzycy w przyszłości, a także powodować biegunki. Maluszkom warto podawać wodę dedykowaną ich potrzebom, przebadaną przez specjalistyczne instytuty, jak np. niegazowaną, niskosodową wodę źródlaną Mama i ja, tłumaczy specjalistka. Wprowadzając wodę do diety niemowlęcia, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że zanim dziecko się przyzwyczai do jej smaku, może potrzebować kilkunastu prób jej podania, dodaje ekspertka marki Mama i ja.
Jak obliczyć zapotrzebowanie malucha na płyny? Ogólna zasada głosi, że dziecko ważące poniżej 10 kg potrzebuje 100 ml wody dziennie na każdy kilogram masy ciała. Mowa tutaj o dzieciach powyżej 6 miesiąca życia, bo młodszym niemowlętom wystarcza woda zawarta w mleku. Maluchy o wadze 10 – 20 kg wymagają podaży 1000 ml wody dziennie + 50 ml na każdy kilogram powyżej 10 kg. Natomiast dzieci ważące powyżej 20 kg powinny codziennie otrzymywać 1500 ml wody dziennie + 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kg, mówi Karolina Możdżeń. Zalecane ilości nie są sztywne i jeżeli dziecko chce pić więcej, to nie ma przeszkód, by tak właśnie było. W upalne, letnie dni także warto przewidzieć dodatkową porcję mleka dla niemowląt, a dzieciom starszym zapewnić stały dostęp do wody. Pozostając w temacie zapotrzebowania na płyny, należy także podkreślić, że źródłem wody w diecie jest nie tylko ta, podawana w formie napoju. Organizm czerpie ją również z posiłków, na przykład kaszek czy zupek, więc także one powinny być przygotowywane na wodzie dobrej jakości, najlepiej źródlanej o niskiej zawartości minerałów i sodu, dodaje ekspertka marki Mama i ja.
Warto zaznaczyć również, że choć optymalne nawodnienie dziecka jest dla każdej mamy sprawą kluczową, to nie powinna ona zapominać również o sobie. W przypadku kobiet rekomenduje się spożywanie około 2 litrów wody dziennie. Ilość ta powinna zostać zwiększona do 3 litrów w upalne dni i w sytuacji, gdy mama karmi dziecko piersią i tym samym musi mieć na względzie produkcję naturalnego pokarmu, mówi Karolina Możdżeń. O zwiększonym zapotrzebowaniu na wodę powinny również pamiętać kobiety w ciąży. W tym czasie potrzebują one dobrej jakości wody w ilości ok. 300 mililitrów na dobę.
Woda źródlana Mama i ja
Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.
Strona www: https://wodadladziecka.pl/
Ostatnie komentarze