Jeśli weźmiesz pod uwagę, że nastoletnie lata to okres intensywnego rozwoju, nie tylko fizycznego, ale także emocjonalnego i intelektualnego, zrozumiałe jest, że dla wielu rodziców jest to czas prawdziwej próby cierpliwości i umiejętności pedagogicznych. Patrzenie na nasze dzieci z nowej perspektywy jest doświadczeniem rozwijającym – uczy nas szacunku i wzmacnia miłość bezwarunkową. Ale bywa też bardzo trudne.

Szukasz mapy drogowej, która pozwoli Ci znaleźć drogę do twojego nastolatka? Oto kilka porad:

Ucz się

Czytaj książki o nastolatkach, przeglądaj artykuły w pismach psychologicznych. Pomyśl o swoich własnych, nastoletnich latach. Przypomnij sobie o swoich zmaganiach z trądzikiem, pierwszych zauroczeniach. Pamiętasz jeszcze te zmiany nastroju? Bądź też przygotowany na więcej konfliktów, na bunt i milczenie. A im więcej wiesz, tym lepiej możesz się przygotować.

Rozmawiaj z dziećmi od małego i rozmawiaj często

Miesiączka nie powinna być zupełnym zaskoczeniem. Odpowiadaj na pytania dzieci dotyczące ciała, mów prostym językiem o różnicach między chłopcami i dziewczynkami. Ale nie zasypuj informacjami — ta rozmowa musi toczyć się naturalnie.

To również dobry moment, aby zadać własne pytania, takie jak:

Czy zauważasz jakieś zmiany w swoim ciele?

Czy masz jakieś dziwne uczucia?

Czy jesteś czasami smutny i nie wiesz dlaczego?

Im wcześniej otworzysz się na taką komunikację, tym większe masz szanse na utrzymanie dobrych relacji z nastolatkami.Dziel się wspomnieniami z własnego okresu dojrzewania. Nie ma to jak wiedzieć, że mama lub tata też przez to przechodzili…

Pokaż, że akceptujesz. Bezwarunkowo

Miłość rodzica jest buforem bezpieczeństwa dla dojrzewającego, młodego człowieka. Może się buntować, może pokazywać agresję, może odrzucać twoją pomoc. Ale świadomość, że jesteś, że kiedy naprawdę będzie taka potrzeba – pojawisz się tuż obok, pomagają przetrwać trudny okres dorastania. Wiem, teraz jest trudno i bywa, czasem że masz ochotę wyjść z domu i powiedzieć: rób, co chcesz. Nie poddawaj się. Daj przestrzeń, zaufaj. Ale kochaj i szanuj. To zaprocentuje.