Eksperci radzą, jak zadbać o zdrowie i kondycję dzieci podczas przerwy wakacyjnej. Dwa tygodnie temu zaczęły się bardzo wyjątkowe wakacje. Do tej pory ostatni dzwonek kojarzył się dzieciom z możliwością spędzenia większej ilości czasu w domu, błogiego odpoczynku – często na kanapie przed telewizorem, konsolą lub przy smartfonie. Czy po tym roku, spędzonym z powodu pandemii w sporej części przed ekranem komputerów, coś się jednak zmieni? Jak zaplanować wakacje dzieci, by odpoczęły od urządzeń mobilnych, skorzystały z możliwości przebywania poza domem, odbudowały więzi i relacje?

Postaw na kontakt z innymi ludźmi

Rok szkolny 2020/2021 zostanie zapamiętany jako ten, w którym wszyscy siedzieli przed ekranami. Ciężko winić za to dzieci, które – zmuszone do ograniczenia kontaktu z  rówieśnikami – poza nauką musiały zapewnić sobie rozrywkę w inny sposób. Wybór zazwyczaj ograniczał się do aktywności, które można wykonywać w pojedynkę we własnym mieszkaniu.

Przez większość roku szkolnego dzieci nie mogły chodzić na stacjonarne zajęcia dodatkowe, uczestniczyć w urodzinach kolegów z klasy. Na wiele miesięcy ustała nawet aktywność sekcji sportowych i ciężko było pograć w piłkę nożną na boisku. Liczne zakazy i wprowadzane z dnia na dzień nowe obostrzenia wywróciły dotychczasowe życie najmłodszych o 180 stopni. Nowa rzeczywistość była dla większości z nich dużo bardziej samotna – mówi Pan Belfer – nauczyciel z Internetów, czyli Dawid Łasiński, pasjonat edukacji i chemii, znany ze swych wykładów na Facebooku i YouTube oraz ambasador programu „Gotuj się na zmiany”.