Jakie choroby zakaźne dla kobiet w ciąży są szczególnie groźne? Czy egzotyczny wyjazd z małym dzieckiem może być bezpieczny? Kiedy warto powstrzymać się od zagranicznej podróży? Dalekie destynacje w przypadku dzieci i kobiet ciężarnych mogą wiązać się z podwyższonym ryzykiem. Dlatego planując wyjazd warto zasięgnąć porady lekarzy medycyny podróży oraz przyjąć zalecane szczepienia ochronne albo… zadecydować o odłożeniu podróży na później.

Podróżowanie do krajów tropikalnych nie musi być niebezpieczne. Jednak decydując się na egzotyczny wyjazd, trzeba mieć świadomość istniejących na danym obszarze chorób, które szczególnie w przypadku dzieci i kobiet w ciąży, mogą nieść ze sobą poważne ryzyko. W niektórych rejonach świata występują przenoszone przez komary choroby, przeciwko którym szczepienia nie są dostępne lub nie mogą być podawane wszystkim pacjentom. Zagrożenie dla płodu stanowią też choroby biegunkowe, ponieważ powodują one zaburzenia wodno-elektrolitowe, których dziecko samo nie może regulować.

Planując podróż do egzotycznych krajów nie warto kierować się przekonaniem, że skoro nikt z naszych znajomych podczas takiego wyjazdu nie zachorował, to nas również to nie spotka. Często nie doceniamy ryzyka związanego z choróbami i w ten sposób narażamy się na groźne powikłania. Musimy też pamiętać, że ciąża jest szczególnym stanem, w którym, jeśli to możliwe, warto powstrzymać się od wyjazdu w niektóre destynacje. Sama podróż samolotem stanowi ryzyko, ponieważ w przypadku poważnego zagrożenia, nie możemy liczyć na zapewnienie właściwej pomocy lekarskiej.