Przemożna potrzeba kobiet w ciąży, by sprzątać i porządkować dom, zwana instynktem wicia gniazda, nie jest zachowaniem irracjonalnym, tylko przystosowaniem mającym korzenie w naszej ewolucyjnej przeszłości – piszą naukowcy w „Evolution nad Human Behavior”.

Tego rodzaju zachowanie, czyli nietypowe przypływy energii i przymus porządkowania domowego otoczenia, wynika z mechanizmu, którego celem jest przygotowanie do narodzin dziecka i jego ochrona – tłumaczą naukowcy z McMaster University. W tym właśnie czasie kobiety staranniej dobierają sobie towarzystwo i wolą spędzać czas tylko z osobami, którym najbardziej ufają – dodają badacze.

Ujmując rzecz w skrócie, utrzymanie kontroli nad otoczeniem, w tym właśnie podejmowanie decyzji odnośnie tego, w jakim otoczeniu dziecko przyjdzie na świat i kto jest wtedy mile widziany – jest jedną z kluczowych cech fazy przygotowawczej do porodu.

\”Wicie gniazda to nie bezsensowna czynność – podkreśla główna autorka publikacji, Marla Anderson z Wydziału Psychologii, Neurologii i Behawioru na McMaster University. – Takie zachowanie ma swoją kulminację w trzecim trymestrze ciąży, kiedy zbliża się poród. Stanowi ważne wyzwanie, które w przypadku kobiet służy prawdopodobnie tym samym celom, co w przypadku innych zwierząt\”.

\”To nas wiąże z pradawną przeszłością. Zapewnianie bezpiecznego otoczenia pomaga nawiązywaniu więzi między matką a dzieckiem\” – dodała psycholog.

Wraz z zespołem Anderson przeprowadziła dwa badania. Najpierw – za pomocą kwestionariusza (którego część przygotowały położne) zebrała przez internet dane na temat kobiet będących i niebędących w ciąży. Później porównała ich zachowania. Kobiety z obu grup porównywano co kilka tygodni. Przez wiele miesięcy obserwowała też kobiety zarówno w ciąży, jak i po porodzie.

\”W trzecim trymestrze ciąży kobiety mówią nam, że czują się bardziej zmęczone, a jednocześnie odczuwają potrzebę wzmożonej aktywności. To jeden z największych paradoksów +wicia gniazda+ – zauważa profesor z Wydziału Psychologii, Neurologii i Behawioru na McMaster University, Mel Rutherford. – Potrzeba wicia gniazda jest więc wielką siłą motywującą do działania\”.

Naukowcy chcą również sprawdzić, czy instynkt wicia gniazda pojawia się u kobiet adoptujących dzieci i czy podobne zachowania przejawiają panowie, którzy za kilka tygodni mają zostać ojcami. (PAP)

zan/ mrt/

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/