Koniec roku kalendarzowego to także koniec pierwszego semestru nauki w szkołach. Rodzice i uczniowie podejmują się pierwszych podsumowań i analizy tego, co zwiększa efektywność pracy i pomaga przynieść dobre rezultaty. W wielu domach zbliżające się powoli ferie zimowe będą czasem przemeblowań i dostosowania pokoju dziecięcego do potrzeb ucznia. Okazuje się bowiem, że dopiero w praktyce widać, jak duże znaczenie mają odpowiednie warunki do nauki. Podpowiadamy, dlaczego między innymi rolety rzymskie mogą być znaczącym elementem wyposażenia pokoju.

Wśród wielu czynników zapewniających optymalne warunki pracy i nauki znajdują się odpowiednie meble, postawa, temperatura i oczywiście – oświetlenie. To naturalne najlepiej uzyskać dzięki odpowiednim osłonom okiennym, takim jak np. rolety rzymskie. Nie bez znaczenia pozostają także odpowiednia dieta dziecka i jego nawodnienie. Wielu zaskakuje też fakt, jak bardzo zwiększa się efektywność nauki u osób, które zapewniają sobie zdrowy i komfortowy sen. Od czego zacząć i jak zaplanować aranżację pokoju ucznia?

Zrób plan – ustawienie mebli ma duże znaczenie

Duży problem z przygotowaniem przestrzeni dla ucznia mają rodzice pierwszoklasistów. Do momentu pójścia do szkoły najwięcej miejsca w pokoju zajmowały przecież zabawki, a centrum dowodzenia w postaci dywanu dominowało nad metrażem pomieszczenia. Przychodzi jednak moment, w którym trzeba wdrożyć zdrową równowagę między zabawą i nauką, a w centralnym miejscu pokoju stanie biurko z krzesłem. To, że biurko powinno mieć odpowiednią wysokość, a krzesło regulowanie, wiedzą wszyscy rodzice. Co to jednak znaczy centralne miejsce dla biurka? Oczywiście, po pierwsze będące jak najbliżej okna, które zapewni swobodny dopływ światła dziennego, najbardziej korzystnego dla zdrowia oczu dziecka podczas nauki. Co ważne, na oknie nie powinno zabraknąć odpowiedniej osłony. Klienci będący rodzicami młodych uczniów często wybierają rolety rzymskie. Ich funkcjonalność idzie bowiem w parze z estetyką. Wyglądają pięknie, a dzięki różnorodnym tkaninom wykonania możemy dopasować je do każdego stylu pomieszczenia. W pokoju dziecięcym będą przytulnym i ciepłym dodatkiem oraz praktycznym elementem, umożliwiającym sterowanie oświetleniem – mówi Agnieszka Gołębiewska, ekspertka marki Anwis, producenta osłon okiennych. Dzięki swobodnemu ustawianiu wysokości rolet oświetlimy miejsce nauki dziecka, a ograniczymy dostęp słońca do całego pokoju. Unikniemy zbędnego przegrzania pomieszczenia i rozpraszania uwagi ucznia przez padanie promieni słonecznych.