Podczas urządzania strefy prysznicowej, z której mają korzystać osoby starsze, niepełnosprawne ruchowo, lub które po prostu mają trudności z poruszaniem się, przede wszystkim należy brać pod uwagę bezpieczeństwo i wygodę jej użytkowania. Warto więc sięgać po produkty uznanych firm oferujących rozwiązania poprawiające komfort codziennego życia. O czym warto pamiętać przy wyborze odpowiedniej kabiny?

Aranżacja strefy prysznicowej dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową wymaga zachowania określonych standardów zapewniających funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przestrzeń powinna być pozbawiona barier architektonicznych np. progów, żeby z łatwością można było po niej chodzić. Warto też zachować tzw. pole manewrowe, dzięki któremu z prysznica swobodnie będą korzystać osoby poruszające się o kulach, chodziku czy na wózku inwalidzkim. To tylko część wskazówek, co warto jeszcze wiedzieć?

Fot. Materiały prasowe

Drzwi szeroko otwarte

To, na jaki sposób otwierania drzwi się zdecydujemy, będzie miało ogromny wpływ na komfort użytkowania strefy prysznicowej. Kabiny otwarte, czyli typu walk-in cechuje szerokie wejście, brak ruchomych elementów i barier architektonicznych. Z pewnością przypadną do gustu osobom starszym lub z niepełnosprawnościami, gdyż będą dla nich bardzo wygodne. Decydując się na ten wariant warto wybrać model wykonany z jednej tafli szkła, co z kolei da możliwość bezproblemowego wjazdu pod prysznic wózkiem inwalidzkim. Innym polecanym rozwiązaniem są kabiny z drzwiami składanymi lub przesuwnymi, które nie potrzebują dodatkowej przestrzeni do otwierania. Wybierając ten wariant należy pamiętać o tym, by szerokość drzwi nie była mniejsza niż 90 cm, co pozwoli na komfortowe wchodzenie i wychodzenie z kabiny osobom z dysfunkcjami narządu ruchu.