Kiedy twój związek się kończy i samodzielnie wychowujesz dzieci, musisz się martwić o wiele rzeczy. Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, poczucie winy za to, że nie możesz spędzać tyle czasu w domu, ile byś chciała i zmęczenie próbą dźwigania całego ciężaru na swoich barkach — emocjonalnego, poznawczego i psychicznego. Jeśli wychowujesz sama synów, możesz mieć dodatkowe zmartwienie: jak wychować ich, by wykazywali pozytywne cechy męskości?

„Chłopiec potrzebuje męskich wzorców”, „Matka nigdy nie zastąpi ojca.”… Ileż razy słyszałyśmy o wręcz mitologicznej męskości i cechach, których rzekomo nie można nabyć w towarzystwie kobiety. Ale to tak nie działa. To kolejny stereotyp, którego nie warto nam powielać. Nie krzywdźmy siebie i dzieci gadaniem głupot! Nie próbujmy też udawać, że brak udziału ojca w życiu dziecka nic nie zmienia – zmienia. Każde dziecko potrzebuje przede wszystkim miłości.

Chłopcy potrzebują pozytywnych męskich wzorów do naśladowania, które mogą pokazać im cechy pozytywnej męskości. Ale, ale, chwileczka – czy potrafimy w ogóle zdefiniować, czym owe męskie cechy są? Czego tak naprawdę chcemy nauczyć naszych synów? Czy owe kulturowo zdefiniowane cechy (czy raczej oczekiwania wobec mężczyzn) są cechą męską, mają płeć? Czyli są cechą, której nie mają kobiety? Tu zazwyczaj zaczyna się burza i dyskusje – bo część z nas bez zająknięcia wyrecytuje kilka cech, część będzie bić się w pierś. Jaki z tego morał? Jeśli martwisz się tym, jak samodzielnie wychować syna na „mężczyznę” – odetchnij głęboko i zastanów, dlaczego miałabyś tego nie zrobić?

Jak wygląda pozytywna męskość? 

Drugą rzeczą, którą musisz zrobić jest twoje myślenie o męskości. Co to jest? Kogo można uznać za pozytywne męskie wzorce do naśladowania?

Według psychologa zajmującego się męskością i zjawiskami przemocy, prof. Ronalda F. Levanta, w naszym społeczeństwie istnieje błędne przekonanie, że ​​męskość jest synonimem bycia mężczyzną.

W rzeczywistości niewiele osób zdaje sobie sprawę, że płeć biologiczna różni się od czyjejś wydajności płciowej. Innymi słowy, czy jesteś męski tylko dlatego, że jesteś mężczyzną? Czy może tego nauczyć tylko mężczyzna?

W naszym społeczeństwie wciąż istnieje zestaw przekonań, które definiują męskość w 4 podstawowych normach:

Mężczyźni nie powinni być ani zachowywać się kobieco.
Mężczyźni powinni starać się być szanowani za sukcesy.
Mężczyźni nigdy nie powinni okazywać słabości.
Mężczyźni powinni dążyć do przygody i ryzyka, a nawet akceptować przemoc, jeśli to konieczne.

Jeśli nadal będziemy definiować chłopców według tych czterech cech, będzie to miało zawsze negatywne skutki.

Jeśli nauczysz swojego syna koncentrować się  jedynie na jego męskich cechach, a nie na cechach, które mogą być uważane za kobiece, nie uczysz go, jak być bardziej empatycznym, opiekuńczym i rozumiejącym doświadczenia innych ludzi. Jak inaczej miałby się tego nauczyć?

Jeśli nauczysz swojego syna skupiać się wyłącznie na jego osiągnięciach, uzna każdą  porażkę za niekompetencję i zamiast otwarcie zajmować się tym, co się nie udało, będzie cierpieć w milczeniu.

Jeśli nauczysz swojego syna nie okazywać słabości, może to prowadzić do wielu konsekwencji, w tym zaburzeń zdrowia psychicznego. Tłumienie emocji może prowadzić do depresji i lęku. Ale szczególnie w przypadku mężczyzn może to również zwiększać ryzyko samobójstwa. Według badań Mężczyźni znacznie częściej popełniają samobójstwa niż kobiety. 

Jeśli oczekujemy, że nasi synowie będą nieodpowiedzialny, szaleni, beztroscy, będą podejmować ryzyko i będą poszukiwać mocnych wrażeń oraz presji, aby dostosować się do oczekiwań dominacji i agresji, może to zwiększyć ich potencjał do angażowania się w ogólne akty przemocy.

Czy tego typu zachowania są konieczne, aby być uważanym za mężczyznę? Absolutnie nie! Tutaj pojawia się pozytywna męskość i tak, jest to możliwe. 

Pozytywna męskość oznacza, że: mężczyźni wykorzystują swoją siłę fizyczną i emocjonalną, aby promować zdrowe zachowania. Chodzi o okazywanie wrażliwości, inteligencji emocjonalnej i odwagi moralnej. Innymi słowy, są to zachowania, których można się nauczyć, niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą.

Czy samodzielna mama może zapewnić swojemu synowi pozytywną męskość? Oto 6 sposobów

1. Zapewnij przestrzeń do samodzielnego odkrywania świata, ale upewnij się, że wie, że może do ciebie przyjść.

Pozwalając mu podejmować własne decyzje – w granicach rozsądku, jeśli jest nieletni – ale wkraczając tylko wtedy, gdy twój instynkt to absolutnie nakazuje. Nie bądź nadopiekuńcza, dbaj o waszą zdrową relację matka – syn wspierając jego samodzielność.

2. Bądź zrównoważona

W przypadku chłopców łatwo wprowadzić element twardości, ale ważniejsze jest, aby syn widział także twoją wrażliwą stronę. bez względu na płeć, wychowujesz człowieka. Jakiego człowieka chcesz wychować i jakich środków do tego używasz? Każdy potrzebuje czasem dyscypliny, mocno postawionych granic i poczucia bezpieczeństwa. Ale równie mocno potrzebujemy, jako ludzie miłości, troski, empatii i współczucia. te wszystkie cechy są niezbędne do utrzymania wszystkich zdrowych relacji.

3. Zadawaj pytania i podtrzymuj rozmowy

Gdy chłopcy dorastają i rozwijają się jako mężczyźni, dochodzą do momentu, w którym emocjo lanie wyfruwają z gniazda. Chcą być dorośli, samostanowić o sobie, oderwać się od mamusi. Większość nastolatków dochodzi w swoim życiu do momentu, w którym najczęściej wypowiadają: „ty nic nie rozumiesz”.

To czy uda ci się przebić przez barierę, w ogromnej mierze zależy od tego, jaka macie relację. Pomóż mu poczuć więź miedzy wami i rozwinąć sposób przetwarzania i komunikowania swoich uczuć.

4. Jeśli to możliwe, nawiąż przyjacielską, współistniejącą relację z jego ojcem

To bardzo trudne, wiem, że czasami zwyczajnie niemożliwe, bo wyga chęci i współpracy obydwu stron. Jednak wasza relacja, współpraca i wzajemny szacunek są najcenniejszą pomocą.  Pomoże to twojemu synowi zrozumieć, że relacje nie zawsze się układają, ale konieczne jest utrzymywanie serdecznych relacji i można to zrobić.

5. Naucz go, że szacunek to podstawa

Granice są bardzo ważne nie tylko dla jego rozwoju, ale także dla ciebie jako jego matki. Nie powinieneś stawiać mu nadmiernych oczekiwań, ale nie odwalaj za niego całej roboty.

6. Chwal niezależny, ale zdyscyplinowany sposób myślenia

Ważne jest, aby umożliwić chłopcom doświadczenie niezależności we wczesnym okresie życia. Robienie dla nich wszystkiego spowoduje, że będą szukać partnerów, którzy wykazują te same cechy.

Posiadanie niezależnego sposobu myślenia pomoże twojemu synowi być asertywnym, podejmować dobre decyzje i być swoim najlepszym rzecznikiem.

Droga samodzielna mamo!

Niczego ci nie brakuje! Rodzicielstwo i nauczenie pozytywnej męskości twojego syna nie jest związane z płcią. Albo jesteś w tym dobra, albo nie. Każdy chłopiec kiedyś stanie się mężczyzną, ale z twoją pomocą może stać się lepszym człowiekiem.

Źródła:
https://afsp.org/teens-and-suicide-what-parents-should-know
https://www.psychologytoday.com/us/blog/men-crossroads/202008/learning-be-man-without-masculinity-0
https://www.today.com/parents/raising-boys-10-tips-single-moms-i127685
https://www.yourtango.com/experts/strive2succeed/how-solo-moms-can-ensure-their-sons-are-taught-positive-masculinity