Tam, gdzie przyroda może rozwijać się całkiem swobodnie, jest też wiele do odkrycia. Na wyprawy w głąb pierwotnych, dzikich terenów – od Łęgów Naddunajskich po najwyższe szczyty Austrii – zachęca sześć austriackich parków narodowych.

Wiosna wisi w powietrzu. Gdy przyroda budzi się do życia, ożywa też sześć parków narodowych Austrii. Nie tylko taczają one ochroną wspaniałe, naturalne obszary – od dolin rzek i jezior, przez bagna i lasy, po tereny górskie – a tym samym ważne środowiska życia wielu rzadkich gatunków, ale również oferują ludziom możliwość spotkania z pierwotną naturą, także w towarzystwie profesjonalnych przewodników. W ofercie znajdziemy wycieczki z przewodnikiem w małych i bardzo małych grupach. Jeżeli jednak wolicie wędrować na własną rękę, w ośrodkach informacyjnych dowiecie się wszystkiego, co tylko może być potrzebne.

Dzika zieleń nad wielką rzeką

Europäische Sumpfschildkröte im Nationalpark Donau-Auen © Nationalparks Austria / Kern Orth an der Donau

Park Narodowy Łęgów Naddunajskich, który zajmuje obszar od Wiednia przez Dolną Austrię, obejmuje ochroną ostatnie naturalne równiny zalewowe w Europie Środkowej.

Powoli płynie woda w starorzeczu Dunaju przez bujną gęstwinę lasu łęgowego. Słychać śpiew najróżniejszych ptaków, do tego odgłosy lasu i wody. Na obszarze pomiędzy Wiedniem a słowacką granicą Dunaj może płynąć swobodnie, kształtując przy tym niezwykły krajobraz. Od głównego nurtu Dunaju odchodzą liczne odnogi. Cieszy się z tego powodu nie tylko cudownie kolorowy zimorodek, który potrzebuje do życia zróżnicowanych struktur brzegu z dużą ilością martwego drewna. Także sieweczka drzewna, równie ładny, co rzadki ptak brodzący, uwielbia kamieniste i żwirowe łachy i wyspy. Wiosną można wybrać się z przewodnikiem na wyprawę łodzią, aby obserwować żółwie błotne w kąpieli słonecznej. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy na niebie majestatycznego bielika. Do rzadkich skarbów tych wód należy także umbra – w Austrii znana pod nazwą „Hundsfisch”, gdyż stylem pływania przypomina psy.

Polecane wycieczki:

  • Aby na własną rękę obserwować przyrodę w Parku Narodowym Łęgów Naddunajskich wiosną, warto wybrać się na wędrówkę przez obszar tzw. „Lobau” na obrzeżach Wiednia. Pas trzcin i rzadki las otaczają odnogi Dunaju, nad którymi często możemy też dostrzec ślady bobrów.
  • W dole rzeki, w Dolnej Austrii, warto odwiedzić Stopfenreuther Au. Obszar ten uchodzi za kolebkę parku narodowego i zachwyca pierwotnością. Wiosną kwitną tutaj różne odmiany storczyków. Na wodzie zobaczymy czaple siwe i białe, perkozki i kurki wodne.

Strome skalne ściany i dzikie wody

Nationalpark Gesäuse © Nationalparks Austria / Stefan Leitner Admont

Park Narodowy Gesäuse w Styrii zachwyca niepowtarzalną florą i fauną i olśniewa przepięknym, rozgwieżdżonym niebem.

Położone na północy Styrii  „Gesäuse“ swoją nazwę zawdzięcza szumiącym wodom rzeki Enns. W pierwszej kolejności w oczy rzucają się wysokie skalne ściany gór pasma Buchsteingruppe, Hochtorgruppe i Reichensteingruppe. Tworzą one niemalże ułożone jeden na drugim biotopy, zamieszkane przez unikalne na światową skalę gatunki zwierząt i roślin, tak zwane endemity. Są to relikty ostatniej epoki lodowcowej, których występowanie na całym świecie jest ograniczone do jednego, małego obszaru. W Gesäuse żyje ponad 200 gatunków endemicznych. Należą do nich na przykład pajęczaki, owady, ślimaki oraz rośliny, takie jak podgatunek goździka postrzępionego (Dianthus plumarius subsp. blandus), podgatunek maku alpejskiego (Papaver alpinum ssp. alpinum L.) i występujący na piętrze subalpejskim dzwonek ciemny.

Podczas gdy w górach można obserwować kozice, jelenie i świstaki alpejskie, nad wodą spotkamy wydry, pliszki górskie i brodźce piskliwe. Odosobnienie i spore oddalenie od większych miast sprawiają, że Gesäuse również w nocy zapewnia niepowtarzalne wrażenia – niewiele jest miejsc w Europie, gdzie tak dobrze obserwuje się niebo, jak w Gesäuse.

Polecane obserwacje:

  • Jeżeli chcecie nauczyć się fotografować gwiaździste niebo, zapiszcie się na kurs w szkole fotografii Parku Narodowego. Oprócz wprowadzenia do astrofotografii, program nauki obejmuje także „Fotospacery dla obserwatorów przyrody”, obserwowanie toków głuszca i cietrzewia, warsztaty fotografowania wody „Dzikie wody – strome skały” oraz „Wyprawy fotograficzne w leśne ostępy”.

Zwinne koziorożce i huczące wodospady