Nie sposób zbudować relacji bez poczucia, że możemy sobie wzajemnie ufać. Stan wiecznej podejrzliwości nie służy żadnej ze stron i sprawia, że związek staje się męczący, zamiast dawać wsparcie i satysfakcję. Co prawda, w miłości nie ma gwarancji, że nie zostaniemy skrzywdzeni i że już zawsze będziemy razem. Ale wiara w uczciwość i szczere uczucie minimalizuje nasze lęki i pozwala pełniej cieszyć się relacją z drugą osobą. Czy istnieje recepta na zaufanie w związku?

Mów, co masz na myśli i miej na myśli to, co mówisz

Już jako małe dzieci bardzo szybko wychwytujemy subtelne wskazówki świadczące o tym, że ktoś mówi rzeczy, które nie są prawdą. Jest rodzic, który zawsze grozi, że nas ukarze, ale wiemy, że tak naprawdę nigdy tego nie zrobi; siostra, która obiecuje podzielić się swoim ciasteczkiem, ale i tak niezmiennie zjada całość… Nasz instynkt samoobrony sprawia, że odpowiednio dostosowujemy nasze zachowanie i oczekiwania – uczymy się, jak następnym razem nie zaufać tej osobie tak bardzo, aby nie dać się zawieść. Jeśli więc chcesz zwiększyć zaufanie w swoim związku, koniecznie przestań mówić rzeczy, w które sam nie wierzysz lub które nie reprezentują twoich rzeczywistych uczuć.

Nie bój się być wrażliwy, odsłonić się i mówić o sobie

W naszych relacjach w życiu osobistym, budujemy zaufanie poprzez i dzięki wrażliwości właśnie. Oczywiście, ważne są także doświadczenia, dzięki którym nabieramy pewności co do drugiej osoby. Tak jest na przykład ze świadomością, że jeśli nasz partner powie, że odbierze nas z lotniska, to tam będzie – nie zawiedzie nas. Ale wrażliwość emocjonalna jest również ważna. Budowanie zaufania wymaga chęci otwarcia się na potencjalne ryzyko zranienia – mówienia o czymś zawstydzającym z przeszłości, wpuszczania partnera w nasze życie, w to, co nas przeraża tu i teraz, pokazywanie części siebie, których nie uważamy za atrakcyjne. Zaufanie buduje się, gdy nasi partnerzy mają okazję nas zawieść lub zranić – ale tego nie robią.

Pamiętaj o szacunku

Poniżanie, sprawianie, że czujemy się mniej ważni, protekcjonalny ton lub pogarda… Im większa bliskość emocjonalna, tym większa potrzeba szacunku. Niestety, kiedy jesteśmy z kimś mocno związani, częściej pokazujemy mu się z tej gorszej strony- co może również oznaczać złe traktowanie. Zapominamy, że szacunek jest jeszcze ważniejszy dla naszych bliskich ze względu na szkody, jakie jego brak może wyrządzić z biegiem czasu – i im i naszemu związkowi. Szacunek wysłanie partnerowi sygnału: pewnych rzeczy nigdy nie zrobię, możesz być tego pewien/pewna.

Naucz się wyrażać swoje uczucia, zwłaszcza gdy jest to trudne

Intymność emocjonalna wynika po części ze świadomości, że możesz komuś powiedzieć o swoich uczuciach i wiedzieć, że nadal będzie się o ciebie troszczył, że cię nie odrzuci, że zechce wysłuchać. Oznacza to, że wiesz, że twój punkt widzenia nie zostanie zlekceważony. Pociąga to za sobą dojrzałość do zdolności mówienia o emocjach bez ich eskalacji, werbalnego ataku lub brutalnego zakończenia rozmowy. Naucz się omawiać trudne emocje w sposób, który sprawia, że podczas tej rozmowy nie dochodzi do konfliktu i wzajemnego obwiniania się.

Bądź gotów na to, by zarówno dawać, jak i otrzymywać

Wzajemność jest kluczową sprawą w trwałym związku. Oczywiście, w naprawdę bliskim partnerstwie emocjonalnym obie strony oczekują i rozumieją, że równowaga ta może się czasami zmieniać – jedna osoba opiera się na drugiej, gdy jest to bardziej potrzebne, nie ma potrzeby robienia sobie z tego powodu wyrzutów. Wiemy, że innym razem będzie na odwrót i w ten sposób utrzymujemy harmonię w związku.

Pełne zaufanie w relacji rzadko kiedy przychodzi od razu. Często pracujemy na nie latami. Kiedy jednak osiągniemy już ten etap w związku, w którym wytworzy się między nami pewność wynikająca z emocjonalnej bliskości, pojawi się poczucie wyjątkowego połączenia z naszym partnerem. Od tego momentu wszystko stanie się prostsze.