Czy zdajemy sobie sprawę, w jakim związku pragniemy być i czego oczekujemy od naszego partnera? Absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS zaprojektowała TUMAR – talizman i grę dla par, które pozwalają budować bliską relację opartą na równości.

Męski świat 

Rola kobiety w patriarchalnym społeczeństwie ogranicza się do bycia żoną i matką. Kobieta odpowiada jednocześnie za dom, wychowanie dzieci i podtrzymywanie więzi z mężem i jego rodziną. W Kirgistanie, ojczyźnie projektantki Zhyldyz Kozhoiarovej, na porządku dziennym są małżeństwa aranżowane, zawierane przez dziewczynki już w wieku 16 lat, ale też porwania przyszłych panien młodych. Do dziś uważane są one za element kultury Azji Centralnej. Przyjęto, że to wieloletnia tradycja, wywodząca się jeszcze z okresu kiedy Kirgizi byli nomadami. 

Problem tkwi głębiej – w wychowaniu. Nie pokazujemy dziewczynkom, że mają takie same prawa jak chłopcy. Od dzieciństwa utrwala się im myślenie, że kobieta ma być dla mężczyzny tylko wsparciem. Wiem, że za pomocą edukacji można to zmienić. Zależy mi na tym, żeby młodzi ludzie mogli ze sobą rozmawiać i dokonywać świadomych wyborów – mówi absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS.