Ty i twój partner w końcu macie czas dla siebie. Idziecie na randkę, wyjeżdżacie na weekend, a może po prostu kochacie spacery po okolicy. Ale gdy tylko mija ten wspólny, zaplanowany czas, echem odbija się w głowie: to już? Czy naprawdę nie mamy już sobie nic więcej do zaoferowania? Do powiedzenia?

To problem, którego doświadczają pary na wszystkich etapach związku: nowożeńcy, ci, którzy mieszkają razem od lat, ci, którzy są razem od dziesięcioleci.

Jak więc możesz na nowo rozpalić intymność? Oto sześć pytań, które pomogą wam się znów zbliżyć, znów poczuć wyjątkową intymną relację.

6 pytań, które pomogą zbudować emocjonalną intymność w twoim związku

Te pytania są idealne do zainicjowania rozmowy i nawiązania z partnerem głębszej więzi. To sprawy, które najczęściej umykają nam w codzienności.

1. Co tak naprawdę się z tobą dzieje?

To zaproszenie do pogłębienia rozmowy o jeden poziom. Zaproszenie dla twojego partnera do rozmowy o wyzwaniach, zmaganiach i zwycięstwach, o których możesz nie wiedzieć. To gotowość do słuchania. Zdziwisz się, na przekazanie jak wielu rzeczy brakuje czasu.

2. Z czego jesteś dumny?

W zgiełku codziennego życia gubimy umiejętność mówienia o małych, ale znaczących osiągnięciach w domu, w pracy lub w życiu rodzinnym. Zaletą zadania tego pytania jest zrozumienie. Pomaga tobie i twojemu partnerowi wyraźniej widzieć wkład innych osób i opowiadać o swojej pasji do rzeczy, na których najbardziej Ci zależy.

3. Jaka myśl wciąż siedzi się w twojej głowie?

Większość z nas ma co najmniej jedną stresującą myśl, która krąży w naszych umysłach przez cały czas. Nie daje nam spokoju i nie chce odpuścić.

Opowiedzenie o tym swojemu partnerowi i wysłuchanie jego opinii nie tylko zbliży was do siebie, ale także pomoże ci uwolnić się od tego ciężaru. 

4. Jaką zmianę zauważyłeś w sobie, która być może mi umknęła?

Oto zaproszenie dla każdego z was, abyście jaśniej zobaczyli niektóre zmiany, które mogliście przegapić pośród chaosu życia. 

Być może to twoje zobowiązanie do zrobienia sobie przerwy od alkoholu czy słodyczy. Jego najnowsze hobby czy ulubiona muzyka. 

Życie toczy się tak szybko, że łatwo jest przeoczyć te zmiany. Szczególnie, gdy w natłoku obowiązków coraz częściej mijacie się w progu mieszkania.

Poznajcie się na nowo, i zachęcajcie do wzajemnego wspierania się w zmianach.  

5. Co chciałbyś zrobić, ale jeszcze nie zrobiłeś w swoim życiu?

To pytanie niesie ze sobą zarówno lepsze wzajemne zrozumienie, jak i okazję do wzajemnego wspierania się w dokonywaniu zmian. Skoro tak pędzimy, czy możemy być pewni bez pytania, o czym marzy nasza druga połówka?

6. Za jakie trzy rzeczy w naszym wspólnym życiu jesteś najbardziej wdzięczny?

Wdzięczność. Tak oczywista, a tak niedoceniona. Nauka na ten temat ma jasne zdanie: skupiając uwagę na kilku rzeczach, za które jesteś  wdzięczny,  w prosty sposób, poprawiasz swój nastrój – również ten w relacji z partnerem. To najłatwiejsza droga by cieszyć się waszą relacją.

Spróbuj! Jeśli potrafisz przekształcić to pytanie w zwykły nawyk, możesz zacząć zauważać zmianę tonu rozmów, z codziennego stresu i niepokoju, na bardziej całościowe spojrzenie na wspólne życie. 

źródło: www.mindful.org