Płyta gazowa – szklana czy emaliowana?
Madams
W 2025 r. więcej niż co piąte dziecko w Polsce będzie borykać się z nadwagą lub otyłością. Liczba osób z nadmiernymi kilogramami w wieku od 5 do 17 lat wzrasta z roku na rok w większości europejskich krajów. Za siedem lat ponad 30 proc. dzieci i młodzieży w Grecji, Słowenii i Wielkiej Brytanii będzie ważyć ponad normę. Aby temu zapobiec, konsorcjum Co-Create zrzeszające 14 instytucji badawczych i organizacji pozarządowych wraz z młodymi ludźmi poszukuje najefektywniejszych sposobów na ograniczenie otyłości lub nadwagi wśród młodzieży.
Naukowcy z Uniwersytetu SWPS znaleźli się w grupie ekspertów, którzy w ramach międzynarodowego programu badawczego CO-CREATE, wspólnie z młodzieżą stworzą i upowszechnią atrakcyjną strategię dla młodych ludzi, mającą ograniczyć wśród nich otyłość i nadwagę.
„Zdecydowaliśmy się pracować wspólnie z młodzieżą, ponieważ jest to kluczowa grupa wiekowa, której członkowie wkrótce staną się rodzicami i uczestnikami życia politycznego mającymi wpływ na wychowanie kolejnych pokoleń. Za dziesięć lat to oni m.in. przez aktywny udział w polityce, będą świadomie kreować rzeczywistość innych młodych ludzi w tym system opieki zdrowotnej. Dlatego chcemy, by już teraz tworzyć z nimi nowe efektywne i atrakcyjne koncepcje ”- tłumaczy prof. Aleksandra Łuszczyńska z Uniwersytetu SWPS, lider polskiego zespołu CO-CREATE.
Głównym celem programu jest wzmocnienie pozycji młodzieży oraz włączenie jej w proces tworzenia, wdrażania i selekcjonowania działań promujących zdrowy styl życia. Zgodnie z założeniami, mają oni również oceniać działalność sektora publicznego i prywatnego odpowiedzialnego za zachowania związane ze stylem życia.
Jak podkreśla lider projektu prof. Knut-Inge Klepp z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego, eksperci mają dostęp do wielu dużych baz danych oraz narzędzi, które służą monitorowaniu działań i koncepcji związanych ze zdrowiem w Europie.
„Łącząc nowe systemowe podejścia analityczne oraz zaangażowanie i pełnoprawny współudział młodych ludzi, stworzymy nowoczesne efektywne strategie i narzędzia wspomagające zdrowy styl życia. Uzyskana w projekcie wiedza, nowoczesne sposoby oceny i wdrażania działań, stworzone we współpracy z młodzieżą sprawią, że będziemy mogli zaproponować nowe rozwiązania systemowe w tym polityczne, które będą istotne i atrakcyjne dla młodych ludzi” – zaznacza prof. Knut-Inge Klepp.
CO-CREATE jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu „Zrównoważona i bezpieczna żywność”, Horyzont 2020, która przyznała konsorcjum 9,5 mln Euro. Nad strategią ograniczenia epidemii otyłości przez pięć lat (2018-2023) będzie współpracować 14 grup badawczych z sześciu krajów Europy, Australii, RPA i USA.
***
Uniwersytet SWPS to nowoczesna uczelnia oparta na trwałych wartościach. Silną pozycję zawdzięcza połączeniu wysokiej jakości dydaktyki z badaniami naukowymi spełniającymi światowe standardy. Uczelnia oferuje praktyczne programy studiów z psychologii, prawa, zarządzania, socjologii, filologii, czy kulturoznawstwa dostosowane do wymagań zmiennego rynku pracy w pięciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Obecnie Uniwersytet SWPS kształci ponad 15 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie, Wrocławiu i Sopocie), kulturoznawstwo, socjologia, prawo i literaturoznawstwo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo.
Tradycją Uczelni są cykle otwartych wydarzeń naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. Jako jeden z najlepszych ośrodków psychologicznych w kraju, Uniwersytet SWPS popularyzuje wiedzę psychologiczną realizując projekt Strefa Psyche (www.strefapsyche.swps.pl) i Strefa Rodzica (www.strefarodzica.swps.pl) oraz wspiera młodzież prowadząc w liceach na terenie całego kraju bezpłatne warsztaty psychologiczne, seksuologiczne i ogólnorozwojowe Strefa Młodzieży (www.strefamlodziezy.pl).
Filia we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS jest najlepszą jednostką naukową w grupie nauk społecznych w Polsce (zgodnie z oceną parametryczną dokonaną w 2013 r. przez MNiSW). W jej strukturach działa Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Prowadzi studia na kierunkach: psychologia, psychologia dla magistrów i licencjatów, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, grafika, prawo oraz kilkanaście kierunków studiów podyplomowych. Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu powstał w 2004 r., w 2016 r. został przekształcony w Filię we Wrocławiu z dwoma wydziałami: II Wydział Psychologii (dziekanem jest prof. dr hab. Tomasz Zaleśkiewicz) oraz Wydział Prawa i komunikacji Społecznej (dziekanem jest dr hab. Monika Lewandowicz-Machnikowska, prof. Uniwersytetu SWPS).
Ostatnie komentarze