„Mgła covidowa”, majaczenie, objawy otępienne, zmiany zachowania, zespół stresu pourazowego – to związane z działaniem mózgu problemy, z którym borykać się mogą osoby, które przeszły COVID-19 – mówi w rozmowie z PAP prezes elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Dominika Dudek.

Prof. Dominika Dudek z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, pytana w rozmowie z PAP, jak pandemia COVID-19 wpływa na psychikę, zwraca uwagę na dwa aspekty. Pierwszy z nich to przedłużająca się sytuacja pandemii i lęki związane z tą niepewną i nową sytuacją. Drugi – to bezpośredni wpływ infekcji na stan psychiczny.

„W Wielkiej Brytanii były na ten temat badania, które objęły ok. 150 osób. Okazało się, że u ponad 30 proc. pacjentów chorujących na COVID-19 i po COVID-19 można zaobserwować bardzo różne zaburzenia psychiczne. To choćby tzw. mgła mózgowa, objawy psychotyczne, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, zmiany zachowania, PTSD czy coś, co określa się jako zespół przewlekłego zmęczenia” – wymienia psychiatra. Dodaje, że problemy te mogą się utrzymywać jakiś czas po ustąpieniu infekcji. Wśród osób, które mają do czynienia z tymi zmianami, jest nadreprezentacja osób młodych w stosunku do osób starszych.